Найкращою фішкою нового MacBook Pro 2016 є динамічний, кастомізований тачбар, розташований прямо над клавіатурою. Він відображає і виконує широкий спектр функцій, залежно від програми, у якій ви працюєте у даний момент, — і навіть більше, — може бути налаштований за вашим власним вподобанням. Тут ми розкажемо, як використовувати і змінювати тачбар на новому MacBook Pro, в тому числі, як отримати клавішу Escape.

Як кастомізувати тачбар, щоб отримати від нього максимум

У жовтні минулого року компанія Apple презентувала свій новий MacBook Pro 2016, і серед списку оновлень і нових функцій осторонь стоїть сенсорна панель — Touch Bar.
У цій статті ми покажемо, як використовувати тачбар на новому MacBook Pro: як його функціонал змінюються у різних додатках, що використовуються найчастіше, і як налаштувати панель так, щоб вона відображала і виконувала саме ті функції, які хочете ви.

Тачбар може бути налаштований за вашим власним вибором

 

Як використовувати Touch Bar на новому MacBook Pro: Safari

Стандартне налаштування тачбару у Safari має наступний функціонал: кнопки «вперед-назад», кнопка «Нова вкладка» та набір іконок, що показують вкладки, відкриті у даний момент. Так дуже легко перемикатися між відкритими вкладками — просто проводячи руками по цій частині панелі.

Зліва направо: Esc; «вперед-назад»; кнопка пошуку, яка відкриває адресний рядок і перетворює тачбар у серію іконок, показуючи улюблені сайти (натисніть X зліва, щоб закрити це і повернутися до стандартної навігації); набір мініатюр, які відображають відкриті вкладки (натисніть або проведіть по них, щоб переключитися на іншу вкладку); кнопка нової вкладки, яка знову викликає ескізи улюблених сайтів; і, нарешті, концентрована кнопка Control Strip, що починається зі стрілки вліво (для розширення цієї кнопки), а далі на ній – кнопки для яскравості, гучності, відключення звуку і Siri.

Як використовувати Touch Bar у Safari

Віджети і функції, які є специфічними для певного додатку, мають назву App Controls, а загальний функціонал називається Control Strip. Якщо ви хочете бачити лише App Controls, то перейдіть до розділу кастомізації.  У іншому випадку просто працюйте із Control Strip. За замовченням ви отримуєте суміш App та Strip.

Приховайте рекламу на YouTube

Проникливий користувач Reddit визначив додаткову функцію тачбару у Safari«У Safari, тачбар покаже лінійку таймінгу, відразу як почне відтворюватись відео» — пише RomansFiveEight. «Дивовижно, але ви можете використовувати це, щоб промотувати рекламу, навіть ту надокучливу 30-секундну рекламу, яку неможливо пропустити (!), і одразу розпочати дивитися відео».
Ця можливість «промотувати» рекламу занадто крута, щоб бути правдою, — дуже ймовірно, що вона недовго існуватиме, але ми будемо насолоджуватися нею до тих пір, поки вона є.

Як використовувати тачбар на новому MacBook Pro: як відповідати на дзвінки і FaceTime-дзвінки за допомогою тачбару

Тачбар буде динамічно змінюватися, якщо у Mac прийде вхідний дзвінок FaceTime або телефонний дзвінок. Як і на будь-якому iOS-пристрої (iPhone, iPad, iPod) ви побачите картку контакту, який вам телефонує, та кнопки «Прийняти»«Відхилити», «відповісти повідомленням» та «нагадати про дзвінок».

Використовуючи тачбар, можна зробити FaceTime-дзвінок
Як зробити FaceTime-дзвінок, використовуючи тачбар

Є ряд можливостей ініціювати дзвінок FaceTime за допомогою тачбару, але ви маєте зробити декілька дій, аби обрати необхідний контакт.
Запустіть додаток FaceTime як зазвичай: оберіть контакт, якому би ви хотіли подзвонити і прогляньте контактну карту. Тепер ви можете натиснути на ім’я особи на тачбарі і подзвонити їй через FaceTime.
Як тільки розпочнеться FaceTime-розмова, тачбар зміниться: він показже, як довго триває бесіда, запропонує вам варіанти для завершення виклику або відключення звуку.

Як використовувати тачбар на новому MacBook Pro: Фотографії

Фішкою роботи у програмі Фотографії з тачбаром є можливість перегяду галереї зменшених зображень: зручно для швидкого вибору зображення, з яким ви хочете працювати(особливо — якщо у вас величезна фототека). Як і у Safari, у Photos кнопки звуку і Siri також розташовані на тачбарі справа.

Тачбар змінить свій вигляд у програмі Фотографії

Кнопки з лівого боку тачбару дозволяють «лайкнути» фото у своїй медіатеці та викликають меню редагування, для якого тачбар знову динамічно зміниться.

З’являться інструменти для зміни («кропання») фотографій, їх автоматичного редагування та декілька інших. Наш улюблений — обертовий інструмент в центрі: поведіть цією кнопкою, щоб повернути зображення за своїм бажанням. Натисніть «Готово», щоб повернутися назад до меню Фото у тачбарі.

Як використовувати тачбар на новому MacBook Pro: Карти

З тачбаром для програми Карти все просто. Він показує іконки ресторанів, кафе, магазинів і кінотеатрів. Вам потрібно лише натиснути на одну з них і програма буде працювати, шукаючи найближчі із закладів, що відповідають цьому опису.

Як використовувати тачбар у програмі Карти

Після того, як ви зануритеся у Карти, тачбар стає ще цікавішим. Оберіть декілька закладів, знайдених у початковому пошуку, і ви отримаєте кнопку, щоб побудувати маршрути до них, а також додаткові віджети, щоб:

– зайти на веб-сайт фірми;

– зателефонувати (не хвилюйтеся – щоб відбувся виклик через FaceTime-аудіо, потрібне ще одне підтвердження, тож навряд чи зателефонуєте випадково);

– додати заклад до улюблених (або й не улюблених);

– можете отримати більш детальну інформацію про конкретний заклад; що дуже корисно,

– додати отримані деталі (номер телефону, адреса) до контакту у Контактах (суперкорисна фіча).

Як використовувати тачбар на новому MacBook Pro: Mail

Пошта є прикладом потужності тачбару, який переніс зручний предективний набір QuickType з iOS на MacOS. Як і на Айфоні, запропоновані слова і смайлики з’являються прямо над клавіатурою, що дозволяє відправляти електронні листи швидше.

Пошта - це справді хороший приклад потужностей тачбару

Також там є, кнопка смайликів, яку ми розглянемо в наступному розділі і традиційні віджети справа.

Як використовувати тачбар на новому MacBook Pro: Emoji

Якщо ви натисните на емодзі у Mail (чи у месенджері, без різниці), тачбар трансформується у слайд-меню емодзі: з’являться часто використовувані, але ви можете натиснути на кнопку зліва, щоб обрати смайл із загального переліку. Натисніть на смайлик, який ви хочете включити у своє повідомлення. Усе просто як «:»«»«)»

Тачбар принесе приємні емоц(дз)ії

Як використовувати тачбар на новому MacBook Pro: доступ до функціональних клавіш

Тачбар замінив собою цілий ряд функціональних клавіш, та не хвилюйтесь: їх легко можна повернути.
Все, що вам потрібно, це утримувати клавішу «Fn» на клавіатурі MacBook Pro, (це нижня ліва клавіша) і тачбар оперативно відобразить старі функціональні клавіші.

З появою тачбару функціональні клавіші нікуди не зникають

Стандартно, кнопка «Fn» викликає функціональні клавіші на тачбарі. Однак, якщо відкрити розділ клавіатури у Системних параметрах і вивчити варіанти, пов’язані з тачбаром, ви побачите, що те, що робить кнопка «Fn», можна налаштувати.

Як використовувати тачбар на новому MacBook Pro: як отримати на тачбарі клавішу Escape

Це залежить від того, яку програму ви використовуєте.

У більшості головних програм «Esc» представлена скраю зліва: це включає, зокрема, Photos, Mail, Safari і Keynote. Якщо ж додаток, який ви використовуєте, не включає клавішу «Esc», перевірте налаштування і подивіться, чи вона доступна для додавання.

Також, будь-коли ви можете клікнути будь-де на Робочому столі і тачбар повернеться зі своєю стандартною розкладкою, яка включає в себе «Esc».

Крім того, можливо перепризначити одну із апаратних клавіш, налаштувати її працювати як «Escape» на рівні усієї системи. Натисність Системні параметри і, обравши Клавіатуру, клікніть Modifier Keys на кнопці справа. Далі відкриється діалогове вікно із список з чотирьох функціональних клавіш: «Caps Lock»«Control»«Option»і «Command». Ми б радили уникнути перепризначення «Control»«Option» чи «Command» і обрати для цієї ролі «Caps Lock», функцію якої ви можете досягти, утримуючи клавішу «Shift». Яким би не було ваше рішення щодо клавіші, виберіть її із запропонованого списку та оберіть «Esc» з випадаючого вікна. Натисніть кнопку «OK», щоб зберегти ваші налаштування.

Як використовувати тачбар на новому MacBook Pro: як налаштувати Тачбар

Дуже приємно, що налаштування тачбару інтуїтивно зрозуміле. Принцип той самй, що і для Dock-панелі в MacOS чи iOS — просто перетягніть функції на панель, і вони миттєво там з’являться. Однак, майте на увазі, що працює принцип «app-by-app», тобто налаштування відбуваються для кожного додатку окремо, а Apple попереджала, що тільки «деякі додатки» дозволяють кастомізувати функціонал тачбару.

Перш за все, давайте подивимося власне на налаштування та параметри тачбару.

Відкрийте Системні параметри,далі — Клавіатура (слово Клавіатура у верхньому лівому куточку має бути виділене синім). У центрі будуть 2 випадаючих меню для налаштування touchbar«Touch Bar shows» і «Press Fn key to».

Налаштовуємо: App Controls, Expanded Control Strip чи обидва

 

Як налаштувати, щоб тачбар показував App Controls, Control Strip чи обидві функції

 

У «Touch Bar shows» ви можете вирішити на глобальному рівні чи буде тачбар показувати App Controls (функції, специфічні для програми ви використовуєте), чи Expanded Control Strip (контролі звуку, яскравості мультимедійні кнопки і т.п. ) або ж мікс цих двох налаштувань (за замовчуванням).

Налаштовуємо: клавішу «Fn»

 

Як налаштувати те, що робить у тачпаді кнопка Fn

 

У «Press Fn key to» можемо налаштувати, що клавіша «Fn» виводитиме на тачбар. За замовченням вона виводить функціональні клавіші, але якщо ви оберете App Controls чи мікс налаштувань у меню вище, то «Fn» буде відображати функціонал Expanded Control Strip. А якщо ви обрали Expanded Control Strip, можна налаштувати «Fn» на відображення App Controls.

Можливо, це звучить заплутано. Тож, по суті, «Fn» може відображати функціонал тачбару, який не обрано за замовченням.

Як налаштувати віджети, які тачбар показує для кожної програми

Давайте поглянемо, як налаштувати віджети та іконки, які тачбар показує для окремих програм.

Деякі додатки дозволять вам викликати палітру функцій, при чому налаштування доступні у самому додатку, а не у системних параметрах.

Відкрийте Finder, наприклад, потім оберіть View > Customise Touch Bar, і ви побачите нижче опції. Усе, що вам потрібно зробити, то це клацнути і перетягти обрану функцію вниз до нижньої частини екрану, після чого вона з’явиться в у тачбарі.

 

Віджети та іконки тачбар показує для кожної програми окремо

 

Щоб змінити функціонування тачбару в інших додатках, редагування треба проводити, відкриваючи кожен додаток окремо. Однак слід пам’ятати, що не всі програми дозволяють налаштовувати тачбар.

Переконайтеся, що ви налаштовуєте правильний набір віджетів

Перед налаштуванням тачбару для конкретної програми переконайтеся, що зараз відображається функціонал для цієї програми за замовченням, а не специфічне контекстне меню для чого-небудь. У іншому випадку, ви будете налаштовувати саме це меню, а не функціонал програми.

Наприклад, ми намагалися налаштувати тачбар у Safari, але зробили помилку, коли спочатку була відкрита вкладка із Gmail. Так, тачбар показував QuickType пропозиції, смайлики тощо, а не стандартні віджети Safari. І коли ми відкрили меню налаштувань, він спробував змінити ці віджети.

Як налаштувати тачбар у Safari

Упевнившись, що відображаються стандартні налаштування Safari, (вперед-назад, відкриття таблиць мініатюр тощо) ми можемо починати редагування.

Для того, щоб налаштувати віджети, які відображаються на тачбарі для Safari, перейдіть на View > Customize Touch Bar. Можна додати нові опції включаючи Нова вкладка, Режим читання, Поділитися, Перегляд вкладок, Домашня сторінка, Історія, Улюбленні, Автозаповнення та Бокове меню.

Як налаштувати тачбар у Safari
Налаштування Тачбару у Нотатках

Відсортувати або змінити тачбар-віджети у Нотатках можливо, але у даний час немає ніяких додаткових віджетів, які можна було б додати. Тому все, що ви будете робити — це змінювати набір елементів, видаляючи ті, які вам не подобаються, або збільшуючи простір між ними.

Відкрийте Нотатки, оберіть View > Customize Touch Bar, а потім перетягніть елементи управління туди, де ви хочете їх бачити.

Поки немає ніяких додаткових віджетів, які можна було б додати до тачбару
Налаштування Тачбару у Контактах

У даний час неможливо змінити віджети у тачбарі для цієї програми.

Налаштування Тачбару FaceTime

У даний час неможливо змінити віджети у тачбарі для цієї програми.

Що ще є у новому MacBook Pro?

Огляд не лише тачбару, а усього нового MacBook Pro ви можете прочитати тут.