Mac Mini нарешті повертається – оновлений і найбільш різносторонній з усіх поки наявних пристроїв у комп’ютерній лінійці Apple. Чому? Дізнайтеся в детальному огляді нової моделі Мас від 9to5Mac.

Міні-Mac повертається та посідає своє почесне місце одного з найбільш різносторонніх представників Мас серед усієї комп’ютерної лінійки Apple. Апдейт, про який вже давно ходили чутки, було оголошено на заході, присвяченому iPad pro; і це оновлення викликає захоплення з багатьох причин.

Перш за все, Mac mini отримує новітній процесор високого рівня – представника 8 покоління Intel CPU. Лінійка CPU починається з досить повільного, але все одно швидшого за останній Мас Міні чотирьох’ядерного процесора Core i3 з частотністю 3.6 ГГц. Варіантом хорошого процесора середнього рівня є шестиядерний Core i5 з нормальною частотністютю 3 ГГц і максимальною 4.1 ГГц, а от процесор найкращої конфігурації, шестиядерний Core i7 з частотністю 3.2 ГГц, пришвидшується до 4.6 ГГц.

Якщо оновлення CPU були дуже потрібні, то навіть покращена мікросхема все ще не найкраща частина нового Мас Міні. Цей титул відходить до чотирьох портів Thunderbolt 3 на задній частині пристрою. Таке нововведення відчиняє найменшому Мас’у Аррle двері до завжди зростаючого світу можливостей, так що здається, ніби все стало можливо для девайса, що колись був забутим Apple Мас’ом.

Дивіться відеоогляд, у якому пояснено, чому Мас Міні 2018 – найбільш універсальний та здатний легко адаптуватися Мас, який колись існував.

Мас нарешті отримує Thunderbolt 3

Присутність чотирьох портів Thunderbolt 3 на Мас міні означає, що їхня кількість можна збільшити з часом. Додайте док-станцію з Thunderbolt 3, і у вас одразу з’явиться купа інших портів та опція входу/виходу. Додайте дисплей з Thunderbolt 3: наприклад, 5K UltraWide від LG – і у вас є HDR-дисплей високої роздільної здатності. Додайте зовнішній SSD-накопичувач, і у вас одразу є більше пам’яті, що працює швидше, ніж вбудована SSD. Приєднайте ще й зовнішній GPU і насолоджуйтесь кращою графікою ігор, відеомонтажу тощо.

Не треба казати, що присутність Thunderbolt 3 на Мас Міні змінює правила гри в світі можливостей та універсальності. Крім уже наявних процесора та пам’яті, ви можете обладнати свій Мас Міні ще купою інших програм та носіїв, і завдяки поступовому їх накопиченню зможете розраховувати на подальшу економію коштів.

Пам’ять, об’єм якої можна збільшити

Базову модель Мас Міні продають із 8 Гб пам’яті з DDR4 з частотністю 2666 МГц. Користувачі можуть за бажанням збільшити її об’єм до 64 Гб оперативної пам’яті, але якщо ви можете впоратися з комплектом iFixIt, ви, можливо, вирішите поки утриматися від встановлення додаткової пам’яті протягом періоду збирання моделі на замовлення.

Причина цього в тому, що Аррle прийняв рішення використовувати модулі SO-DIMM замість вбудовування RAM, а це дає зрозуміти, що тепер кожний юзер може самостійно визначати об’єм оперативної пам’яті. Це не означає, що збільшення RAM буде таким само легким як на 5K iMac, але принаймні вони можливі.

Apple офіційно рекомендує вам зв’язатися з Apple Store або з авторизованим сервісом Apple Authorized Service Provider, якщо ви захочете збільшити розмір оперативної пам’яті.

Коли це можливо, я намагаюся робити це самостійно, тому що Apple призначає до смішного великі ціни за збільшення оперативної пам’яті. Як я вже продемонстрував до цього, можна зекономити гроші і оновити RAM власними силами. Зараз ми працюємо над покроковою відеоінструкцією щодо зміни об’єму оперативної пам’яті Мас Міні, тож слідкуйте за нами.

All-flash флеш-накопичувач на базі PCI-Е

Мас Міні 2018 першим в цій лінійці комп’ютерів містить у собі опції All-flash накопичувача з інтерфейсом PCI-Е, доступні для всіх налаштувань. Якщо треба, то зможете обладнати свій Мас міні флеш-пам’яттю до 2 Тб.

Флеш-пам’ять Apple швидко дорожчає, але опції більшої пам’яті вимагають вищої швидкості запису, тож вам необхідно зважувати вашу продуктивність та потреби у збільшеному об’ємі пам’яті. Зрештою, вам, можливо, буде навпаки краще користуватися вихідними налаштуваннями та зовнішнім накопичувачем.

Утім, на відміну від модулів SO-DIMM, флеш-пам’ять на Мас міні впаяна в материнську плату. Враховуючи це, будь-які зміни щодо пам’яті комп’ютера вам доведеться робити ззовні. Хороші новини – Thunderbolt 3 прекрасно впорається з приєднанням швидкісного твердотільного накопичувача до вашого Мас Міні.

Мікросхема захисту Apple T2

Нехай і поступово, Apple зараз оновлює всю лінійку Мас за допомогою мікросхеми захисту Т2. Будучи вже на iMac Pro, MacBook Pro, and MacBook Air, Apple T2 додає Мас Міні кілька важливих можливостей щодо захисту. Наприклад, Т2 містить сопроцесор Secure Enclave, який виконує такі важливі завдання як обробка ключів FileVault, APFS-шифрування пам’яті та гарантує безпечний запуск.

Разом із захисною функцією, Т2 містить у собі кілька контролерів в одній силіконовій деталі. У Т2 вбудовані System Management Controller, процесор сигналу зображення, аудіо контролер та контролер SSD.

Що ще?

Мас Міні має таку саму конструкцію корпуса, як і моделі попередніх поколінь, за винятком того, що нова версія іде на продаж у новому анодовано-алюмінієвому сірому кольорі. Така сама зміна в кольорі, як і на iMac Pro, на нашу думку, репрезентує крок вперед у наближенні Мас Міні до „професійно орієнтованого” апаратного забезпечення.

Окрім портів Thunderbolt 3, Мас Міні має додатковий роз’єм для входу/виходу. На задній частині пристрою є два USB-A 3.0 порти, порт Gigabit Ethernet, який можна переналаштувати на 10 Gigabit Ethernet та 3.5mm роз’єм для навушників. Також уперше з’являється порт HDMI 2.0, який забезпечує вивідний сигнал DCI 4K з частотністю 60 Гц, та безпровідний зв’язок Bluetooth 5.0.

Наявність обох портів Thunderbolt 3 та HDMI 2.0 означає, що до одного Мас Міні можна під’єднати до трьох 4К екранів з частотністю 60 Гц: два 4К екрани (4096 x 2304), з’єднані за допомогою Thunderbolt 3, та інший 4К екран (4096 x 2160) – за допомогою HDMI.

Під’єднання до 5К екрану з частотністю 60 Гц, як-от LG’s UltraFine 5K Display, теж можливе, але разом із ним ви тоді зможете долучити тільки один 4К екран на такій само частотності за використання HDMI.

Найкраща частина – Мас Міні за $1099

Враховуючи, що RAM та майже кожний аспект Мас Міні можна підлаштувати під себе, я дуже раджу обрати найпотужніший процесор, якщо вам це вдасться. Базова ціна Мас Міні починається з $799, що вже недешево, але за додаткові $300 ви можете придбати найкращий CPU. Це знижує ціну Мас Міні до $1099 без податку.

Щодо всього іншого, то я б рекомендував триматися оригінальних налаштувань, тобто: 8 Гб оперативної пам’яті, 128 Гб SSD флеш-накопичувача (хоча я й спромігся якимось чином апгрейднути свою оперативну пам’ять до 256 Гб, ух), та Gigabit Ethernet замість 10 Gigabit Ethernet. Якщо треба, то всі ці сторони можна поліпшити у майбутньому.

Важливо пам’ятати, що Apple не пропонує ніяких версій GPU для Мас Міні. Всі моделі виставлені на продаж мають вбудований Intel UHD Graphics 630. Якщо вам необхідний більш ефективний GPU, вам доведеться покластися на підключений до Thunderbolt 3 зовнішній графічний процесор eGPU.

Для порівняння

Тепер, коли Apple нарешті оновив Мас Міні, який він у порявнянні з іншим новітньою моделлю iMac Pro? З базовими налаштуваннями, мій Мас Міні коштує $1300, в той час як базова модель iMac Pro – $5000.

Між Мас Міні та існує велика різниця в ціні, і це великою мірою залежить від вбудованого в 5К дисплей та SSD на 1 Тб.

Оскільки це два найновіші комп’ютери від Apple, а Мас Міні, очевидно, має деякі спільні риси з iMac Pro, мені здалося, що було б цікаво їх порівняти.

Робота CPU

Восьмиядерний Xeon на iMac Pro, звісно ж, має вищу багатоядерну працездатність порівняно шестиядерним процесором і7 на Мас Міні. Підрахунки Geekbench 4 зазначають різницю в 8000 балів між двома пристроями, а це значні цифри, які тільки зростатимуть, якщо ви придбаєте процесор з більшою кількістю ядер. Але пам’ятайте, що ми порівнюємо найновішу й найкращу модель процесора на Мас Міні та процесор iMac Pro початкового рівня.

І, як і очікувалось, одноядерний процесор працює трохи краще на Core i7 в Мас Міні та випереджає Xeon на 600 балів.

Робота GPU

Враховуючи, що iMac Pro має вбудовану дискретну відеокарту у формі AMD’s Vega 56 GPU, порівняння гафічних процесорів здається абсурдом, да так воно і є…

Intel UHD Graphics 630 GPU майже такий само слабкий, як і його назва. На щастя, Мас Міні має Thunderbolt 3, який дозволяє обладнати його більш потужним eGPU.

Робота SSD

Різниця між роботою SSD обох пристроїв одразу помітна. Не те, щоб SSD-накопичувач на Мас Міні працював погано, просто SSD на iMac Pro належить до іншого класу по швидкості. Звісно, більші SSD (1 Тб та 256 Мб) зазвичай продуктивніші, тож у цьому може полягати причина різниці в швидкості. Збільшення оперативної пам’яті напевно значною мірою відіб’ється на швидкості роботи.

Тобто будь-яке переналаштування SSD в Мас Міні забезпечить швидкість, задовільну для більшості операцій, і без особливих труднощів впорається з монтуванням відео роздільності 4K.

Тихий робочий процес

Одна з речей, які я особливо ціную в моєму iMac Pro, це те, що він працює тихо навіть за перевантаження. Іноді буває чутно вентилятори для охолодження, але здебільшого iMac Pro тихий, як миша.

Мас Міна такий самий, він активно охолоджується, і вентилятор найчастіше взагалі не чутно. Цьогорічне паратне забезпечення має оновлену систему охолодження з більшими вентилятором та віддушинами.

Apple зазначає, що загалом повітряний потік в новому Мас Міні збільшився вдвічі, але він все одно дуже тихий. Якщо ви творчий професіонал, який цінує тихе робоче середовище, ви справді оціните якість Мас Міні.

Поширення роз’ємів Thunderbolt 3

Хоча введення починалося поступово, я за ці роки вже встиг проаналізувати купу продуктів з Thunderbolt 3. Як бачите, тут ми маємо порти входу/виходу для екрану Мас Міні, GPU, аудіо інтерфейса, пам’яті, док-станції, 10 Gigabit Ethernet (10GbE) тощо.

Екран

Оскільки Мас Міні у продажі без монітору, я підключив його за допомогою Thunderbolt 3 до екрану LG 34WK95U 5K UltraWide Display з пропорціями сторін 21:9. Якість картинки не така хороша на iMac 5К, але відношення сторін у поєднанні з високою роздільною здатність забезпечують чудовий робочий простір для програм зі шкалою часу – наприклад, Final Cut Pro X. Скоро ми якраз зробимо повний огляд LG дисплея.

GPU

Інших варіантів заміни GPU, створених спеціально для Мас Міні, немає, тому вам доведеться покластися на eGPU, якщо у вас в планах відеоігри чи інші заняття, що потребують потужного графічного процесора.

Я обрав найпотужніший GPU, рекомендований Apple: Sonnet eGFX Breakaway Box 650 з графічним процесором Radeon Pro WX9100 всередині.

Працездатність Radeon Pro WX9100, як видно на графіку вище, наближається до рівня інтегрованої графіки і перетворює Мас Міні на оптимальний варіант для підтримки робочого процесу, що потребує потужного графічного процесора. Таке налаштування далеко від дешевого, але ідея в тому, що за потреби принаймні існує така можливість.

Як і в MacBook Pro 2018, ви можете під’єднати за допомогою Thunderbolt 3 два eGPU до одного кабеля, тобто максимум чотири eGPU одночасно. Звісно, це занадто і дуже мало програм підтримають подібну систему, але це все ж можливо.

Пам’ять

Для додаткової пам’яті я з’єднав Samsung X5 Thunderbolt 3 SSD та Мас Міні. В результаті швидкість стала вищою за рідну SSD на 256 Гб. Як зазначено вище, більші конфігурації SSD мають набагато вищі ціни, але дають значно кращі результати в створенні метрик.

Док-станція

Моя улюблена док-станція з роз’ємом Thunderbolt 3 – це CalDigit’s TS3 Plus, бо він створює велику кількість портів входу/виходу, доступних лише завдяки одиничному під’єднанню до Thunderbolt 3. На цій док-станції є купа USB виходів, DisplayPort і навіть кардрідер, сумісний з UHS-II.

Але єдине, чого немає на CalDigit Dock, так це можливості підключення 10GbE. Якщо вам негайно потрібний 10GbE, вам би варто було придбати кастомізований варіант за $100 разом із Мас Міні. Але все одно ви зможете за потреби під’єднати 10GbE, і Thunder3 Dock Pro від Akitio має таку опцію. Док-станція Akitio з роз’ємом Thunderbolt 3 містить не тільки 10GbE, але й CFast 2.0 та UHS-II SD, так само, як і купу зручних входів/виходів.

10GbE

Якщо ви не переорієнтувалися на 10GbE, будьте спокійні: можна потім окремо додати 10GbE з електроживленням від USB. T3-10G від Akitio – простий девайс, який під’єднує 10GbE до будь-якого Мас або ПК, що має Thunderbolt 3.

Вердикт 9to5Mac

Мас Міні може буде всім, чи ви захочете, і завдяки Thunderbolt 3 його можна по-разному апгрейдити за допомогою зовнішніх додатків і носіїв. Вам вирішувати, як ви хочете переналаштувати його і скільки бажаєте витратити на сумісні з Thunderbolt 3 зовнішні носії.

Деякі користувачі люблять залишати їхній Мас Міні мінімалістичним та охайним і підключати якнайменше різних кабелів. Інші без зайвих сумнівів нагромаджують Мас Міні купою всіляких кабелів та під’єднують до нього будь-які зовнішні носії. НЕ забувайте, що вам також буде потрібні миша та клавіатура. Я позичив сірі Magic Keyboard та Magic Trackpad 2 у мого iMac Pro, аби вони ідеально пасували Мас Міні.

Через те, що це найдешевший Мас, доступний на ринку, я шалено радий, що Аррle вирішили не тільки залишити Мас Міні в продажу, але й значно покращили його. Найбільший недолік оновленого Мас Міні – це невиправдано висока ціна для початкової моделі і те, як вона тільки підвищується, коли ви починаєте кастомізувати пристрій.

Оскільки це мій найперший сучасний Мас, Мас Міні займає особливе місце в моїй пам’яті. Маю підозру, що завдяки статусу найдешевшого Мас в лінійці Аррle в багатьох користувачів з’являться подібні спогади.

А що ви думаєте про оновлення Mac Міні Apple? Ви можете знайти Мас Міні тут. Пишіть унизу в коментарях ваші думки.