На перший погляд, новий iMac Pro від Apple – це лише Mac, який швидше працює та коштує дорожче. Але в ньому є одна деталь, яка вирізняє його серед усіх попередніх моделей, і це – розроблений Apple чіп Т2. Що ж у ньому такого особливого?

Новий iMac Pro від Apple, на перший погляд, здебільшого лише Mac, який швидше працює. Це перший pro Mac комп’ютер за останні три роки та, і правда, найшвидший, але все ж абсолютно знайомий. Та, незважаючи на це, в багатьох аспектах – десь помітно, десь ледь відчутно – цей новий Мас абсолютно відрізняється від усіх попередніх моделей.

iMac Pro зараз, можливо, залишатиметься в тіні, але в майбутньому ми, напевно, будемо згадувати його як початок нової ери Мас, і все через розроблений Apple чіп Т2, що міститься в моделі. І от як Т2 одразу вирізняє цей iMac Pro від інших версій Мас.

„Сірий кардинал”

Процесор Т2 не грає найважливішої ролі в iMac Pro – це робота восьми- та чотирнадцятиядерних процесорів Intel Xeon. Т2 – це якби „мозок”, що знаходиться поза основним „мозком” та керує підсистемами iMac Pro лише з єдиної силіконової деталі, розробленої Apple. У результаті маємо спрощений внутрішній дизайн, який не потребує багатьох складових частин від різних виробників.

На більшості моделей Мас існують роздільні контролери для аудіо, керування системою та дисководів. Але Т2 справляється зі всіма цими задачами. Також Т2 відповідальний за контроль над стереодинаміками iMac Pro, внутрішніми мікрофонами, а також подвійними охолоджувальними вентиляторами, при чому все це виконує лише один чіп.

Унікальна FaceTime камера

FaceTime камера iMac Pro в змозі записувати відео у якості 1080р, тобто це відчутне оновлення, якщо згадати розширення 720p на 5К моніторах попередніх iMac. Але цією новою камерою управляє процесор Т2, а це означає, що вона отримала інтелект, якого FaceTime до цього бракувало. Так само, як і споріднені з ним процесори, що керують iPhone, у Т2 є розроблений Apple ISP-процесор, який розпізнає обличчя для того, щоб правильно виважити експозицію та баланс білого, плюс він динамічно налаштовує експозицію та ще багато чого – все задля отримання кращого зображення, тобто такого, як на фото і відео, що їх знято на iPhone.

Що з флеш-пам’яттю?

iMac Pro пропонує флеш-пам’ять від 1Тб до 4Тб, яку ще називають SSD або „твердотільним накопичувачем”. Це точно не перший Мас, у складі якого є SSD, але тут маємо зовсім інший підхід до питання пам’яті, ніж на попередніх моделях.

Більшість твердотільних накопичувачів автономні – чи то такі, що треба вставляти у спеціальний відсік, як звичайний твердий диск, або такі, що зроблено у вигляді чіпа та можна вставляти у будь-який слот. Тобто, в них поєднано карту пам’яті з контролером. Але зовсім не так з iMac Pro: SSD, що йде разом із iMac Pro – це насправді дві карти пам’яті NAND-типу. (Кожен iMac Pro має дві карти, які з’єднані в один диск, тож, якщо ви отримуєте модель на 1Тб, у вашого iMac Pro дві NAND карти по 5129Гб, а модель з 4Тб має дві NAND карти по 2Тб.)

А що ж із диск-контролером? Він там не один – точніше, диск-контролер вбудовано, власне, у Т2. Це надає Т2 повну владу над внутрішньою пам’яттю iMac Pro. Це позитивно впливає на швидкість роботи пристрою та його захищеність. Вся інформація та дані на SSD iMac Pro одразу шифрується Т2, тож, якщо будь-який підлий тип захоче вилучити з пам’яті чіпи та переглянути їх потім, йому це не світить.

(Для посиленого захисту, Apple дуже рекомендує включити FileVault, що прив’язує кодування SSD до вашого пароля. Це підвищує рівень захищеності, тому що ваш диск не можна розшифрувати без відповідного апаратного забезпечення та вашого пароля.)

Усе це кодування відбувається непомітно, тож накопичувачі iMac Pro працюватимуть на повній швидкості – приблизно 3Гб/сек.

Завантажте двічі та будьте захищеними

Ви точно завзятий користувач Мас, якщо у вас є своя думка щодо ключів, які вам потрібні для перезапуску системи під час вирішення певних прроблем. Але з iMac Pro запуск та перезапуск проходить по-іншому – зовсім по-іншому. По суті, це двоетапний процес, яким спочатку керує Т2, а потім уже більш традиційні системи завантажувального процесу.

Коли ви включаєте iMac Pro, ледве не одразу з’являється знайоме лого Apple. Це знак того, що Т2 починає роботу. Для зміцнення системи захисту, Т2 – це „корінь довіри” апаратного забезпечення iMac Pro, і він пітверджує весь процес запуску від самого початку. Т2 розпочинає роботу, здійснює перевірку, активує завантажувач, переконується, що він легальний та затверджений Apple, а вже потім переходить до наступної стадії запуску.

Зміни в цьому процесі означає, що для юзерів Мас тепер з’явилася нова допоміжна програма, яку їм доведеться освоїти – Startup Security Utility. Доступ до неї вони матимуть, якщо ввімкнуть режим Recovery Mode, натиснувши при цьому комбінацію клавіш Command-R під час запуску. Startup Security Utility дає Т2 рекомендації щодо того, наскільки критично той має оцінити рівень захисту системи перед її завантаженням.

Режим захисту стандартно встановлено на „повний”, тож тільки поточна операційна система чи інша пітверджена Apple версія OS (за умовою, що вона не фальшива) може запускати комп’ютер. Така версія потребує інтернет з’єднання, коли ви намагаєтеся встановити будь-які оновлення OS, бо їй необхідна перевірка від Apple, яка затвердить легальність цих оновлень. Ви також можете знизити рівень захисту до „середнього” (він дозволяє працювати старішій версії macOS незалежно від рівня довіри Apple), або взагалі вимкнути захист, і тоді процес запуску відбуватиметься, як на усіх моделях Мас.

(Це стосується також Boot Camp: Т2 визнає Microsoft як затверджувача Windows 10, починаючи з Fall Creators Update в 2017, тож юзери Boot Camp можуть переключатися в Windows 10 в режимі повного захисту.)

Гібридний Мас? Не зовсім так

Перед тим, як iMac Prо з’явився у продажі, було багато роздумів про те, чи не є він частиною проекту створення „гібридного Мас”, яким управляють одночасно процесор Intel та розроблений Apple ARM чіп, схожий на ті, що вбудовано в інші девайси Apple. У якомусь сенсі iMac Pro точно гібрид, але, мабуть, не зовсім такий, на який чекала більшість. З Т2, Apple застосовує досконалість технології чіпів для більшого контролю над тими частинами Mac, які раніше були поза доступом контролерів, а тепер пожинають плоди їхнього об’єднання.

iMac Prо не керує додатками iOS, але отримав чимало плюсів від здійсненої Apple роботи щодо зміцнення системи захисту iOS та підвищення якості фото та відео iPhone. Apple точно буде впроваджувати нову технологію в майбутніх моделях Мас, бо тоді Apple зможе ефективно використовувати результати власної праці в iOS та покращувати систему захисту Мас.