Я не керую корпоративною мережею або навіть мережею розміром зі скромний офіс, але одна служба, без якої я б не обійшовся, – це кешування вмісту. Загалом, мій постійно увімкнений iMac Pro обслуговує три інші комп’ютери Mac, два iPhone та iPad, які мають два різні облікові записи в iCloud. Так чому ж я так зацікавлений у використанні служби Content Caching? Чи справді вона суттєво економить мої зусилля?

 

Для чого це потрібно

 

Щоб дізнатися, скільки ви можете заощадити, уважно перегляньте список функцій кешування вмісту, наданий Apple. Для мене це означає велику економію:

оновлення macOS та iOS

оновлення додатків в App Store

документи в iCloud.

Ви також можете знайти інші медіафайли Apple та фотографії у iCloud цінними.

Хоча завжди корисно мінімізувати обсяг даних, які доводиться завантажувати з серверів Apple, найпомітніший виграш – у швидкості. Оновлення великих програм на кількох комп’ютерах Mac відбуваються набагато швидше, оскільки замість кожного оновлення з віддаленого сервера відбувається лише перше завантаження. Я зберігаю копію поточного випуску Xcode на кожному з моїх комп’ютерів, і тепер потрібно завантажувати лише одну копію кожного оновлення, оскільки інші три комп’ютери отримують свої оновлення з сервера кешування вмісту так швидко, як тільки дозволяє мережа. Додайте до цього Pages, Numbers, Keynote та програми Apple’s Pro, і вийде дуже багато оновлень.

Переваги iCloud також можуть бути суттєвими з точки зору часу, необхідного для синхронізації. Хоча я не зберігаю в iCloud багато великих файлів, синхронізація між усіма комп’ютерами Mac і iPhone відбувається майже миттєво, я припускаю, тому що все, що їм потрібно зробити, – це синхронізуватися з сервером кешування вмісту, а далі вони синхронізуються на серверах iCloud, коли це можливо.

 

Як це працює

 

Комп’ютер Mac, на якому розміщено сервер, не повинен постійно працювати, оскільки він нічого не завантажує автоматично, а лише кешує дані для всіх комп’ютерів і пристроїв, підключених до локальної мережі.

Мій сервер працює майже весь час. Коли Apple випускає оновлення macOS або даних безпеки, він або один з моїх комп’ютерів Mac завантажує це оновлення з серверів Apple. Після того, як це буде зроблено і встановлено, будь-який інший комп’ютер Mac, який шукає це оновлення, запитає сервер кешування вмісту, чи є воно доступним, і запропонує оновлення безпосередньо з сервера. Вам не потрібно налаштовувати цих клієнтів окремо: коли вони запускаються або приєднуються до мережі, їхні macOS або iOS автоматично виявляють сервер і знають, що потрібно запитати його про весь вміст, який він, можливо, вже закешував. Якщо вони не можуть підключитися до сервера кешування контенту, то їхній запит буде надіслано на сервери Apple. Це все абсолютно прозоро для користувача.

Єдиний раз, коли мені доводиться ретельно обдумувати, як оновлювати свої комп’ютери, – це коли виходить велике оновлення macOS. Моя улюблена стратегія – це:

Спочатку оновити інший Mac. Потім це оновлення буде кешовано на сервері.

Використовуючи це кешоване оновлення, оновіть сервер кешування вмісту наступним. Я роблю це, поки на першому комп’ютері Mac інсталюється оновлення.

Після того, як сервер Content Caching встановить оновлення, запустіть третій комп’ютер Mac, щоб він також зміг оновитися з кешованої копії, а незабаром після цього – четвертий комп’ютер Mac.

Apple надає повну інформацію про те, як налаштувати та використовувати сервери в більш складних мережах, у Посібнику з розгортання платформи.

Пам’ятайте, що ваш сервер кешування вмісту не повинен працювати постійно: найкраще він працює, коли комп’ютери та пристрої у вашій локальній мережі, швидше за все, захочуть інсталювати оновлення та синхронізуватися з iCloud, але коли вони вимкнені або сплять, ваш сервер також може трохи відпочити.

 

Налаштування

 

Все, що вам потрібно – це ваш сервер, на якому працює досить свіжа версія macOS (яка може бути старішою, ніж на інших комп’ютерах Mac і пристроях), і сто або більше ГБ вільного місця на зовнішньому диску, який може бути жорстким, якщо ви бажаєте. Єдине, чого я б остерігався, це розміщення його кешу на тому ж диску, що і сховище резервних копій Time Machine. Хоча це може спрацювати, і вам в будь-якому випадку слід обмежити кількість місця, відведеного для кешу, це може призвести до конфлікту запитів на спільний вільний простір.

Підготувавши обладнання, відкрийте розділ «Спільний доступ» у Загальних налаштуваннях і натисніть кнопку «Відомості» для параметра «Кешування вмісту».

 

 

У першому вікні встановіть параметр «Кешувати весь вміст», якщо ви не збираєтеся використовувати його для iCloud. Можливо, ви не захочете надавати спільний доступ до інтернет-з’єднання, але вам потрібно буде натиснути кнопку «Параметри…».

 

 

Після цього ви перейдете до найважливішої частини: натисніть кнопку «Редагувати…», щоб вибрати сховище кешу на зовнішньому диску, і встановіть повзунок або спливаючі вікна на максимальний розмір кешу. Як ви можете бачити тут, у мене встановлено максимальний розмір 1 ТБ, але наразі використовується лише десята частина цього обсягу, включаючи понад 10 ГБ для мого контенту в iCloud.

 

 

Якщо вас влаштовують ці налаштування, натискайте OK, доки не повернетеся до налаштувань спільного доступу і не увімкнете сервер кешування вмісту. Під час ініціалізації служби відбудеться короткий сплеск активності, після чого сервер просто продовжить прозоро виконувати свою роботу.

 

Моніторинг

 

Після того, як ваш сервер трохи попрацює, надаючи вашим комп’ютерам і пристроям оновлення та синхронізований вміст, відкрийте «Монітор активності». Тепер ви побачите додаткову опцію перегляду «Кеш» праворуч. Виберіть його, і ви побачите, скільки вмісту було обслуговано за попередню годину, день, тиждень і місяць. Оскільки з моменту останнього оновлення macOS минув певний час, моєму серверу було небагато роботи, і він врятував мої системи від завантаження близько 7 ГБ за останній місяць, але це зміниться, бо Apple випустила macOS 14.5 і наступну версію Xcode.

 

 

Підсумок

 

Запуск власного локального сервера кешування вмісту простий і працює прозоро.

Вміст, що обслуговується, включає оновлення даних для macOS, iOS та системи безпеки, а також вміст iCloud.

Сервер не тільки мінімізує завантаження, але й пришвидшує їх, а також робить синхронізацію з iCloud швидшою та надійнішою.

Сервер кешування вмісту не обов’язково повинен працювати постійно, але найкраще він працює тоді, коли інші комп’ютери Mac і пристрої можуть потребувати оновлень і синхронізації вмісту iCloud.

Сервер може кешувати на жорсткий диск, і йому потрібно не більше 100 ГБ, щоб виконувати важливу роботу.