У першій частині матеріалу iLand розповів: якщо усунути надмірно гучні звуки й метушню на робочому місці, це суттєво покращить здатність концентруватися та працювати на максимумі продуктивності.

Втім, замінити шум на тишу варто і з багатьох інших причин.

Тиша дає імпульс і творчому мисленню, і можливості приймати рішення

Перерва для мозку

Протягом тривалого часу науковці використовували тишу як контрольний фактор для досліджень впливу звуків або шуму. Після усвідомлення того, що тиша сама по собі є цінністю, дослідники почали приділяти більше уваги її ефектам і менше – її використанню як контрольного статусу.

В одному з досліджень реакції мозку на різні типи музики тишу використовували для контрольної паузи між різними музичними кліпами. Проте виявилося, що один з найцікавіших ефектів у тестуванні показала сама тиша.

Науковці помітили, що так звана «музика для релаксу» та тривала тиша перед початком експерименту значно менше розслабляли мозок, ніж короткі двохвилинні мовчазні паузи між музичними уривками. Скидалося на те, що ефект тиші посилюється на контрасті із шумом.

Потужна реакція мозку на розслаблюючий ефект тиші пов’язана з тим, як наш мозок працює, коли його не бомбардує зовнішній світ. Дослідження показують, що мозок ніколи насправді не буває у повному спокої. Натомість він завжди працює, навіть якщо ми активно не задіяні у свідомій діяльності. Науковці припускають: коли ми свідомо примушуємо наш мозок докладати зусиль, він фактично вимикає «дефолтний» режим, тимчасово спрямовуючи ресурси на те, що ми хочемо зробити.

Повна тиша, відповідно, дозволяє мозку повернутися у свій нормальний, дефолтний стан, і продовжити роботу.

Бекграундні робочі процеси мозку, схоже, відповідальні й за звуки, які формуються в ньому. Наприклад, коли пісня, яку ви добре знаєте, зупиняється посеред приспіву, ваш мозок, швидше за все, відтворить звуки наступного рядка пісні. У дійсності ви нічого не будете чути, просто створюватимете звук у голові. «За відсутності звуку мозок часто намагається виробляти внутрішнє уявлення звуку», – пояснює Роберт Заторр, експерт з неврології звуку.

Втім, тиша – не просто відпочинок для мозку. Дослідження на мишах виявило, що дві години тиші щодня спонукають утворення нових клітин у гіпокампі – частині мозку, що відповідальна за пам’ять.

Звісно, ріст нових клітин не завжди здатний забезпечити здоров’я, проте в цьому випадку нові клітини означали появу нових, функціональних нейронів у мозку мишей. Іншими словами, тиша може зробити вас трохи розумнішим.

У тиші ми працюємо якнайкраще

Можливість відгородитися від світу, що нас оточує, може принести багато користі – поза всіма перевагами, які дає тиша. Як творче мислення, так і прийняття довгострокових рішень – навички, які, за психологом Джонатаном Смолвудом «дозволяють нам створювати нові рішення проблем» і послідовно дотримуватися своїх планів протягом тривалого часу до досягнення поставлених цілей.

«Здається, що здатність абстрагуватися від зовнішнього світу, коли зовнішнє середовище є досить для цього сприятливим, належить до вмінь, важливих практично для кожної людської діяльності», – каже Смолвуд. Простіше кажучи, такі навички допомагають нам досягти успіху.

Смолвуд не єдиний, хто вважає, що усунути шум – звичка, яку корисно набути. Французький математик і філософ Блез Паскаль вважав, що люди мають вчитися зберігати спокій. Він висловив це у своїй відомій цитаті: «Всі нещастя людей постають з одного простого факту: вони не можуть спокійно сидіти у своїй кімнаті».

Дерек Сіверс, письменник і засновник CDBaby, каже: проводити час на самоті, далеко від «шумів світу» – найкращі умови для створення нового:

Це не означає, що я ненавиджу людей. Я проводив пречудові хвилини свого життя і з людьми. Але дивовижно, наскільки багато ключових моментів просто собі сиділи в кімнаті, в цьому прекрасному творчому потоці. Вільному від балаканини світу.

Сіверс почуває себе найбільш креативним, коли проводить час відключеним від усіх видів зв’язку. «Тиша – це пречудове полотно для ваших думок», – каже Сіверс.

У бюро конструкторів британського морського флоту можливість щось зробити в офісі доводилося в буквальному сенсі виборювати. Постійні відволікання та регулярний шум змушували співробітників залишалися вдома, коли їм справді потрібно було зосередитися. Щоб виправити це, команда Військово-морських сил встановила щоденний «тихий час».

До обіду команда погодилася зберігати повну мовчанку. Не лише в реальному спілкуванні з колегами, а й онлайн. Ніяких мейлів, слеку, торкання колег по плечу, і особливо – ніяких зустрічей. Вони навіть складали свої телефони в ящики, щоб справді мати змогу зосередитися. Як пояснює Кемпбел, «Тихий час – це контракт: кілька годин на тиждень, під час яких ми згідні працювати, навіть якщо не дуже хочеться».

Щоб звикнути до регулярного «тихого часу», знадобилися місяці, проте після цього команда показує на 23% вищу продуктивність вже протягом чотирьох років. Також члени команди переживають менше стресу та можуть піти з роботи в п’ятницю опівдні – бо протягом тижня встигають дуже багато.

Спрацювало. «Робота стала найкращим місцем, де можна все переробити», – каже Кемпбел.

***

Ви не можете уникати шуму завжди. Повз вас проїде авто із включеними сиренами, ви застрягнете в аеропорту на декілька годин або не зможете примусити колег розмовляти спокійно. А інколи вам захочеться попрацювати з галасливої кав’ярні або відвідати концерт.

Але коли ви можете – варто обирати тишу. Можливо, у вас вийде покласти цьому початок, додавши якийсь проміжок суворого тихого часу на робочому місці. Шукайте невеликі осередки тиші для себе протягом дня – і насолоджуйтеся нею. Або, можливо, ви захочете покращити ізоляцію і блокувати постійний шум біля вашого будинку та офісу – те, що окупиться вам підвищеною концентрацією і прямою користю для здоров’я.

Віднайдення тихого і спокійного простору не лише покращить ваше здоров’я – воно допоможе вам отримати в роботі найкращий результат, на який ви тільки здатні.

Джерело: zapier.com