Підготовка вашого старого Mac до обміну, продажу або передачі.

Настає час, коли всі хороші комп’ютери Mac переходять до нового власника. Планувалось це заздалегіть, або такий день настав несподівано, і ось Мак вже переходить до нового власника. Можливо, ви знайшли покупця на свій старий комп’ютер, або вирішили передати його другу чи родичу. У цій статті розглянемо, як підготуватися до розставання зі старим Mac і не створити несподіваних проблем собі або новому власнику.

Ви плануєте придбати або вже придбали новий Mac? Як же тоді підготувати старий Mac перед тим, як з ним розлучитися? Ви повинні переконатися, що не втратите важливі документи або дані в процесі заміни, а також, що ваш старий Mac повністю стертий.  Цей пункт  про стирання не обовязковий. Але, навіть якщо він призначений для одного з ваших дітей, як тільки він стає чужим, він виходить з-під вашого контролю. Останнє, що ви хочете зробити, це передати конфіденційні файли або надати комусь іншому доступ до ваших фото iCloud, або чутливих банківських данних та паролей.

  Ще невелчке зауваження. Надалі в цій статті, для спрощення, я буду називати  всі сучасні комп’ютери з процессорами Apple просто фразою М1. Тож якщо я кажу що це для М1, то я маю на увазі всі маки з новими процессорами М1, М1 Max, М1 Pro та M2. Старші маки буду називати маками Intel. 

 Отже, перше – це резервне копіювання

Найочевиднішим важливим кроком у підготовці до оновлення є створення повної резервної копії всіх документів і даних на старому комп’ютері Mac. Якщо ви використовуєте для цього програму ʼʼTime Machineʼʼ, важливо також звернути увагу на те, як саме створюється та зберігається резервна копія. Тут буде трохи технічної інформації, яку можна пропустити якщо функцією ʼʼTime Machineʼʼ ви скористаєтеся першій раз у житті тільки для “Переїзду” на новій мак. Якщо ви користуєтеся такими бекапами постійно – читаємо далі уважно!  До версії Catalina включно ваші резервні копії зберігаются на традиційному томі HFS+ – форматі, який більше не використовується для резервних копій у Big Sur і пізніших версіях операційної системи. Однак, якщо ваш старий Mac було поступово оновлено до Big Sur або пізнішої версії, можливо, ви скористалися опцією продовжити резервне копіювання на HFS+, а не створювати новий набір резервних копій на APFS.

Хоча Monterey і пізніші версії  ОС можуть мігрувати зі старих резервних копій у форматі HFS+, вони також можуть переформатувати ваше сховище резервних копій у APFS, готове до нових резервних копій. Якщо це станеться, ви втратите всі свої старі резервні копії. Назавжди.

 Отже, під час маніпуляцій з міграції на новий Мас у вас є реальний шанс втратити більш старі резервні копії з важливими данними. Простий спосіб відрізнити старі та нові сховища резервних копій – переглянути їх у Finder: старі томи резервних копій у форматі HFS+ мають папку верхнього рівня з назвою Backups.backupdb, що містить ваші резервні копії; нові томи резервних копій у форматі APFS містять лише довгу серію спеціальних “папок” резервних копій, названих за мітками даних. Якщо ви все ще сумніваєтеся, відкрийте Дискову утиліту, виберіть том резервної копії, і вона покаже вам, у якому форматі він створений – HFS+ або APFS. В будь якому випадку важливі данні бажано тримати в декількох місцях і періодично перевіряти їх доступність.

Додаткові копії

Якщо у вас є можливість порівняти дані на старому та новому Маку – краще зробити це декілька разів та переконатися, що, наприклад, на новенькому Air є все необхідне з вашого попереднього пристрою. Оскільки ваш старий Mac ось-ось буде втрачено назавжди, не задовольняйтеся лише резервною копією. Зробіть додаткову копію, бажано на іншому диску, всіх важливих файлів з його внутрішньої пам’яті. На додаток до видимих файлів у вашій домашній папці, подумайте про те, щоб експортувати свої паролі з Safari, зашифрувати цей файл і зберігати його разом з копією. Не забувайте за програми та їх ліцензії. Деякі офіційно придбані програми розробник може не дозволяти переносити з пристроя на пристрій. Декому також може знадобитися зберегти персональні сертифікати безпеки, що зберігаються на зв’язці ключів: це можна зробити за допомогою програми “Доступ до зв’язки ключів” у “Службових програмах”. Сертифікати є особливо важливими, оскільки вони зберігаються лише локально і не надаються у спільний доступ за допомогою Keychain в iCloud.  Якщо нового Мас ще нема, а старий вже треба стирати – краще витратити зайвий час та пересвідчитися, що все, що вам потрібно, надійно збережено. 

iCloud

Спільний доступ до даних в iCloud – це справжня знахідка, коли ви оновлюєте комп’ютер Mac або iPhone чи iPad. Після входу в обліковий запис iCloud всі дані, до яких надається спільний доступ, синхронізуються з вашими пристроями. Навіть якщо ви не хочете робити це постійно, і міграція добре справляється зі своєю роботою, вона все одно позбавить вас від зайвого клопоту. Пам’ятайте, однак, що Keychain в iCloud надає спільний доступ до паролів, але не до сертифікатів безпеки, які вам потрібно буде перенести окремо, якщо вони вам потрібні.

Прибирання

Якщо ви повністю впевнені, що всі ваші старі документи та дані зберігаються за межами комп’ютера Mac, принаймні двічі, настав час очистити старий Mac.

Цей процес став простішим на моделях Intel з чіпом T2 та комп’ютерах Apple з М1/М2 під управлінням Monterey. Більшу частину роботи можна виконати за допомогою однієї команди меню: Стерти весь вміст і налаштування (EACAS). Тут вам знадобиться небагато:

Деавторизувати цей Mac для iTunes.

Запустіть EACAS.

Видаліть цей комп’ютер зі свого облікового запису Apple ID.

Якщо, що більш ймовірно, ваш старий Mac є більш старшою моделлю Intel без мікросхеми T2, EACAS вам не доступний. Вам доведеться зробити це вручну. Тут кроків стає більше:

Вимкнути “Знайти мій Mac” та “Блокування активації”

Деавторизувати цей Mac в iTunes, вийти з iCloud, вийти з iMessage.

Хоча я вважаю, що вам більше не потрібно цього робити, я завжди відкриваю iTunes і деавторизую свій комп’ютер Mac. Потім я виходжу з iCloud і з iMessage в програмі “Повідомлення”.

Вимкнути будь-який пароль до прошивки.

На комп’ютерах Intel Mac, на яких встановлено пароль до мікропрограми, введіть “Відновлення” та вимкніть його. На комп’ютерах M1 цієї функції немає.

Скинути NVRAM

NVRAM це енергонезалежна пам’ять, яка зберігає службову інформацію. На багатьох комп’ютерах Mac NVRAM може зберігати приватний вміст. Зараз саме час скинути його, запустивши комп’ютер, утримуючи клавіші Command, Option, P і R, доки Mac не перезавантажиться вдруге. Якщо у вас увімкнено сигнал запуску, просто послухайте другий сигнал, потім відпустіть клавіші і дайте йому знову нормально запуститися. Однак в даний час, немає ніякого способу зробити це на M1 Mac. Тож для комп’ютерів з М1 просто пропускаємо цей крок.

Від’єднати Bluetooth-пристрої

Якщо ви залишаєте собі спарені Bluetooth-пристрої, відкрийте панель Bluetooth і від’єднайте їх від комп’ютера. Якщо, наприклад, клавіатура та миша залишаются разом із комп’ютером Mac, залиште їх спареними для наступного користувача. Якщо ви роз’єднаєте їх, вам потрібно буде  повторно підключити їх за допомогою зарядних кабелів, щоб вони зробили парування через USB.

Стерти Mac і встановити macOS

Останній крок є найбільш суперечливим: стирання внутрішньої пам’яті Mac та встановлення свіжої копії macOS, готової для наступного користувача. Детальні описи на сторінці Apple тут для комп’ютерів Intel Mac і тут для комп’ютерів M1 Mac.

Найпростіший випадок – це робота з комп’ютером Intel Mac з внутрішнім жорстким диском (тобто без чіпа T1 або T2). Вам слід завантажитися з іншого диска – або в віддаленому Recovery, якщо у вас є час, або завантажившись з зовнішнього диска (не в Recovery) – відкрити Disk Utility і повністю стерти внутрішню пам’ять. Якщо ви хочете бути спокійні, ви можете скористатися одним із безпечних способів перезаписати диск і зробити будь-яке відновлення його вмісту ще більш неможливим. Після цього встановіть відповідну версію macOS і як тільки почнеться фаза персоналізації, вимкніть комп’ютер Mac. Коли новий користувач ввімкне його, він продовжить персоналізацію macOS для власного використання.

Якщо внутрішнім накопичувачем вашого Mac є твердотільний накопичувач, ви не захочете багаторазово записувати на нього дані, оскільки це скоротить термін його служби. Тому безпечне стирання не рекомендується. Оскільки більшість внутрішніх SSD-накопичувачів – наприклад, у комп’ютерах Mac з мікросхемами T1 або T2, а також у комп’ютерах M1 – зашифровані, викидання ключа шифрування фактично робить їхній вміст недоступним. Рекомендоване рішення Apple – просто стерти групу завантажувальних томів (томи System і Data) за допомогою Disk Utility, що повинно дати той же ефект. Оскільки внутрішній SSD-накопичувач комп’ютерів Mac з чіпами T1 або T2, а також комп’ютерів M1 розпаяний і використовує Apple Silicon в якості контролера диска, ніхто не зможе отримати доступ до ваших старих даних, якщо тільки це не добре фінансоване агентство з безпеки, можливо, і навіть тоді їм доведеться довго боротися з цим.

Залишається питання, чи варто переводити M1 Mac в режим DFU і відновлювати весь його внутрішній SSD з образу IPSW, щоб зробити його свіжим для нового користувача. Це призведе до знищення двох інших контейнерів, включаючи всю recoveryOS і її “прошивку” iBoot, на додаток до macOS і тому даних. Єдиною перевагою є впевненість у тому, що все на цьому Mac буде повернуто до заводських налаштувань за замовчуванням. Якщо у вас є другий комп’ютер Mac з встановленим Apple Configurator 2, це не зашкодить новому користувачеві. Але важко зрозуміти, які переваги це дійсно приносить, тому це питання особистого вибору.

Видалити цей комп’ютер зі свого облікового запису Apple ID.

Незалежно від того, що ви робите, почніть з деавторизації будь-яких сторонніх програм і перенесіть всі ліцензії та облікові записи, необхідні для підтримки програм, які будуть працювати на вашому новому Mac.

Налаштування нового Mac.

Тепер ви підготували все для безпроблемного переходу на новий Mac. Коли ви ввімкнете його та почнете процес персоналізації, переконайтеся, що диск резервної копії Time Machine підключено найшвидшим способом, наприклад, через Thunderbolt 3 або USB 3.x через USB-C. Якщо ви не збираєтеся виконувати міграцію вручну, скористайтеся функцією міграції під час початкового налаштування.

Якщо ваш новий Mac має попередньо інстальовану останню версію Monterey, то міграція під час налаштування має сенс. Іноді нові комп’ютери Mac поставляються з попередньо встановленими значно старішими версіями: в такому випадку я вважаю за краще налаштовувати його з основним обліковим записом адміністратора, але відкласти міграцію до тих пір, поки я не оновлю його macOS до останньої версії. Це гарантує, що Мас використовує останню версію міграції, яка часто працює краще. Ви завжди можете запустити Помічник з міграції в Службових програмах в більш відповідний час. Ви можете прочитати більше про міграцію на офіційній сторінці Apple.

Якщо ви мігруєте з резервних копій ʼʼTime Machineʼʼ, будьте дуже обережні з Time Machine на новому комп’ютері Mac. Якщо є можливість, збережіть старі резервні копії у вигляді архіву та створіть новий набір резервних копій на новому зовнішньому диску. Якщо ви захочете знайти старий файл, який, здається, зник, ви зможете підключити старе сховище резервних копій і перевірити його за допомогою Finder. Якщо нові резервні копії потрібно створювати на той самий диск, підготуйте для цього том APFS, перш ніж увімкнути програму ʼʼTime Machineʼʼ.

Відкрийте Дискову утиліту і виберіть диск для резервного копіювання. Щоб створити том APFS, придатний для резервних копій ʼʼTime Machineʼʼ, потрібно додати на диск новий розділ (контейнер APFS). Це не завжди можливо, якщо диск вже досить заповнений, про що інструмент “Розділи” повинен попередити вас. Якщо це можна зробити, не видаляючи оригінальний том HFS+, то вам потрібно буде додати том APFS для зберігання резервних копій. Він буде у форматі, чутливому до регістру, хоча ʼʼTime Machineʼʼ, ймовірно, все одно створить його для вас.

Після того, як ви підготували сховище для зберігання резервних копій, налаштуйте всі виключені томи або папки за допомогою кнопки “Параметри…” на панелі ʼʼTime Machineʼʼ, перш ніж налаштувати новий том за допомогою кнопки “Вибрати диск…”. Коли ви впевнені, що це не призведе до знищення старих резервних копій, запустіть автоматичне резервне копіювання.

Нарешті, ласкаво просимо до вашого нового Mac.

Універсальна бізнес форма