Ш-ш-ш-ш. Чуєте тишу? Ні? Дивно.

Швидше за все, прямо зараз ви чуєте якісь звуки: сирену, гуркіт вентилятора, фонову розмову чи цокання годинника. Світ навколо нас рідко буває мовчазним – настільки рідко, що повна тиша може шокувати.

Ми вітаємо звук у нашому житті, інколи на шкоду нам. Тиша, мабуть, найбільш недооцінений інструмент для підвищення продуктивності. Отже, давайте поговоримо про шум.

Небезпечний шум, може призвести до втрати слуху. Потрібний захист для вух

Проблеми шуму

Звуки понад 85 децибел шкідливі, особливо якщо довго і часто перебувати під їхнім впливом. Надмірну гучність мають інтенсивний трафік, крики у розмовах, гуркіт мотоциклів і газонокосарки. Загальновідомо, що деренчання відбійного молотка чи гучні вибухи рок-концертів можуть пошкодити слух людини. Проте це не єдиний тип шкідливого шуму.

Щодня ми зіштовхуємося з двома поганими видами шуму. Перший – це надмірний шум, приміром, пролонгований гучний шум, який ми чуємо біля аеропорту. Другий – відволікаючий повсякденний шум, такий як розмови колег на робочому місці або перебивання.

На перший погляд, надмірний шум гірший, проте обидва варіанти можуть бути шкідливими для нашої продуктивності та психіки.

Надмірний шум шкідливий для здоров’я

Перебування поблизу надмірного шуму серйозно впливає на наше здоров’я. Епідеміологи виявили зв’язок між постійними джерелами шуму, такими як автомобільні дороги і аеродроми, і високим кров’яним тиском, який, в свою чергу, може привести до інших проблем зі здоров’ям, включно з пошкодженням нашого мозку та нирок.

Інші дослідження виявили зв’язок між шумом і втратою сну, хворобами серця і шумом у вухах. Люди, які тривалий час живуть у галасливих місцях, також зазвичай мають підвищений рівень гормонів стресу.

Випереджаючи дослідження свого часу, британська медсестра Флоренс Найтінгейл у 19 столітті помітила, що тиша – важлива складова догляду за пацієнтами. Звісно, сучасні лікарні стали набагато гучнішими, ніж були в минулому. Оскільки у палатах дедалі більше сучасних технологій, середній рівень шуму в лікарнях значно вищий за рекомендований Всесвітньою організацією охорони здоров’я для лікарняних палат. Це шкідливо для здоров’я та відновлення пацієнта. Наповнене галасом середовище може навіть призвести до того, що лікарі переплутають медикаменти, назви яких подібно звучать – потенційно смертельна помилка, викликана надмірним шумом.

Надмірний шум може пошкодити функцію мозку

Середовища з високим рівнем шуму небезпечні і для нашого психічного здоров’я. Одне дослідження проаналізувало стан дітей, які ходили до школи поряд із Мюнхенським аеропортом, до і після того, як аеропорт був переміщений. Дослідники виявили, що студенти цієї школи мали гірші показники з довготривалої пам’яті та з тестів на розуміння прочитаного, коли аеропорт був розташованим поруч із школою.

Після переміщення аеропорту, дослідники знову пройшлися довколишніми школами і з’ясували, що результати тестів на розуміння прочитаного та довготривала пам’ять покращилися серед студентів усіх шкіл неподалік від старого місця аеропорту. Діти в школах біля нового місця розташування аеропорту, навпаки, показували гірші результати.

Це стосується не лише аеропортів, які викликають забруднення шуму: потяги та інші транзитні системи також призводять до нижчих балів у студентів сусідніх шкіл. На щастя, звукоізоляційні матеріали у кабінетах докорінно змінювали ситуацію.

Обидва приклади свідчать про хороші новини: прибирання шуму може припинити вплив на психіку. Втім, воно не може повернути до попереднього стану фізичні ефекти від тривалого впливу шумів. Відвідування школи поруч з аеропортом також призводило до підвищення кров’яного тиску та кількості гормонів стресу. Крім того, в учнів з’являлися проблеми зі сприйняттям мови, які не поліпшилися після того, як аеропорт був переміщений.

Постійне переривання зменшує зосередження

Якщо вам потрібно зосередитися, то офіс, швидше за все, найгірше для цього місце.

А як щодо тих, хто живе або працює далеко від аеропортів та магістралей? Як загальний щоденний шум впливає на них?

Для більшості з нас щоденний шум, як правило, пов’язаний з постійними перериваннями і відволікаючими чинниками. Колеги, зустрічі, телефонні дзвінки, галасливі кав’ярні, вуличний шум, а також різноманітні нотифікейшени наших смартфонів постійно змагаються за нашу увагу, коли ми намагаємося працювати.

Якщо ви працюєте у відкритому офісі, для вас, ймовірно, це ще більша проблема. Оллі Кемпбелл, генеральний директор Milanote, і частина мультидисциплінарної команди Navy Design, кажуть: офіси відкритого плану диктують свої цінності. Для них переривання будь-чого – прийнятне, бо ключовим пріоритетом є співпраця, і користь від цього варта тих переривань. За словами Кемпбелла, на більшості робочих місць сконцентрована робота – справа випадку. Якщо ніхто не призначив вам зустріч у цей день, ви зможете зібрати себе докупи ближче до обіду.

Якщо вам пощастило

Відволікання та переривання настільки просочилися у повсякденне робоче життя, що ми більше навіть не думаємо про них як про надмірний шум. Для нас часто більш помітним є відсутність шуму, що відволікає нас на роботі, ніж його присутність. Дослідження Каліфорнійського університету в Ірвайні встановило, що люди під час розумової праці мають можливість зосередитися в середньому лише на одинадцять хвилин – між тим, як їх хтось перериває. Кемпбелл каже: якщо вам потрібно зосередитися, робочий офіс в значній мірі – найгірше для цього місце.

Співпраця дуже важлива, проте зосередження – також має значення, особливо для задіяних у творчій роботі. Для розумової праці ідеальний варіант – робота, що відбувається між людиною та чистим аркушем. Перешкоди та шум тільки перервуть цей процес.

Переривання, відволікання, фоновий шум і загальна відсутність спокою та тиші в офісі можуть бути шкідливими. Гудіння офісу навколо вас, галас вулиці з вікна, відволікання кожні три хвилини – все це призводить до того, що створити що-небудь вартісне майже неможливо.

Далі буде: Переваги тиші, або Чому нам потрібно менше шуму для роботи та здоров’я-2