Коли продаєш тільки білу і офіційну техніку Apple, регулярно програєш тендери. Контрабандистам. Ми вже звикли програвати тендери контрабандистам у приватному секторі. Компанії, великі і маленькі, транснаціональні та self-made українські, часто купують контрабас і нашу пропозицію використовують для desicion makers у якості лякалки «ось дивіться, в iLand дорожче!».

А тепер цікаве: вчора ми програли тендер на постачання у ГО, пов’язаному з антикорупційною діяльністю. Програли не комусь з інших офіційних постачальників, а свіженькому, нікому не відомому ФОПу.

І от тут в мене виникають питання

1.     Коли антикорупціна ГО закуповує техніку, яка явно перетнула український митний кордон в сумках чи під видом «зеленого горошку», без сплати податків і митних зборів і можливо з «гонораром» комусь, хто «відвернувся» – вона бореться з контрабандою чи її підтримує?

2.     Коли великі міжнародні донори допускають купівлю за свої гроші контрабандної техніки (так, дешевше, адже податки на сплачені) – вони сприяють прозорості в закупівлях чи годують рибку у мутній воді?

Звичайно, можна успішно писати антикорупційні програми на Маку без офіційної гарантії, з лазерним гравіруванням клавіатури і завезеному «сірими» каналами. І протестувати проти ухилення від податків кимось іншим. Але можливо, варто подивитися спочатку на тендерні процедури, щоб вони не стимулювали корупцію і «сірі» схеми імпорт техніки?