13 червня 2013 року: Керівник Apple Едді К’ю виступає на захист бізнес-стратегії компанії iBooks в антимонопольній справі щодо ціноутворення на електронні книги.

К’ю, старший віцепрезидент Apple з програмного забезпечення та інтернет-послуг, керує  iBooks Store. Його свідчення є життєво важливими для справи, порушеної Міністерством юстиції, в якій потенційні збитки сягають дев’ятизначних цифр.

Історія судового позову проти iBooks

Антимонопольна справа “Сполучені Штати Америки проти Apple Inc.”, подана у квітні 2012 року, стверджувала, що Apple вступила у змову з п’ятьма книжковими видавництвами з метою підняття та фіксації цін на електронні книги.

Серед видавців були Hachette Book Group, HarperCollins, Macmillan Publishers, Penguin і Simon & Schuster. Усі п’ятеро врегулювали свої претензії в позасудовому порядку – лише Apple звернулася до суду.

Угода, про яку йдеться, стала відповіддю на дії Amazon, який контролював переважну частину індустрії електронних книг з точки зору продажів. Amazon встановив ціну $9,99 за багато популярних книг, прагнучи стати лідером на ринку завдяки своєму пристрою для читання електронних книг Kindle.

iPad: Рятівник для книговидавців?

Однак це засмутило видавців, які побоювалися, що низька ціна з’їсть їхні прибутки. Коли Apple випустила iPad у 2010 році, видавництва побачили можливість повернути втрачені позиції.

Очевидно, це була стратегія і самої Apple. Коли К’ю розмовляв з видавцями наприкінці 2009 року, він сказав, що Apple планує продавати нові книжки за ціною від $12,99 до $14,99.

Стів Джобс, генеральний директор Apple, отримав запитання на цю тему на початку життя iPad. У розмові з Волтом Моссбергом невдовзі після презентації iPad журналіст запитав Джобса, чому хтось захоче витрачати $14,99 на електронну книгу Apple, коли можна купити те саме в Amazon за $9,99.

“Це не так, – відповів Джобс.

“Ви не будете коштувати $14,99 чи вони не будуть коштувати $9,99?” продовжив Моссберг.

“Ціни будуть однаковими”, – сказав Джобс. “Видавці фактично приховують свої книги від Amazon, тому що вони незадоволені”.

Едді К’ю свідчить у судовому процесі щодо цін на електронні книги Apple

Зрештою, як і передбачав Джобс, ціни зросли. На момент розгляду справи в суді Amazon залишався лідером ринку, але домінування інтернет-ритейлера впало з 90% до 65%. Barnes & Noble втратила 20%.

Свідчення К’ю, як головного переговірника від Apple, у судовій справі вважалися вирішальним доказом. У суді керівник Apple визнав, що ціни на деякі електронні книги зросли після відкриття iBooks Store. Однак він сказав, що це сталося більше через невдоволення видавців компанією Amazon, ніж через дії Apple.

Він також сказав, що не знає, чи працюють видавці разом, але додав: “Якби вони говорили разом, я припускаю, що було б легше укладати угоди”.

Зрештою, федеральний суд визнав, що Apple вступила у змову з видавцями. Компанія врегулювала в позасудовому порядку позов про фіксування цін, в якому потенційні збитки сягали 840 мільйонів доларів. Суд також призначив антимонопольного спостерігача для нагляду за Apple, що завдало Купертіно неабиякого головного болю в наступні роки.

Оригінал статті на сайті cultofmac.com