30 липня 1979 року: Інженери Apple починають роботу над комп’ютером Lisa, першим комп’ютером компанії з графічним інтерфейсом і мишею.

Завдяки технології, яку Стів Джобс побачив у Xerox PARC, комп’ютер Lisa виглядав як безсумнівний хіт для Apple. Однак все виявилося не зовсім так.

Проект Lisa: Перша спроба Apple створити бізнес-комп’ютер

Коріння проекту Lisa сягає трохи далі, ніж візит Джобса до Xerox PARC, який відбувся у 1979 році. Спочатку Apple планувала розробити бізнес-комп’ютер як більш серйозну альтернативу Apple II.

У липні 1979 року Apple призначила Кена Ротмуллера керівником проекту Lisa. Тоді компанія сподівалася випустити готовий комп’ютер у березні 1981 року.

Однак початкові плани Lisa були зовсім не схожі на комп’ютер, який зрештою випустили в Купертіно.

Apple спочатку уявляла собі більш традиційний користувацький інтерфейс. Це змінилося, коли Джобс побачив графічний інтерфейс користувача, що розроблявся в дослідницькій лабораторії Xerox у Кремнієвій долині. (Джобс зазирнув за завісу в обмін на те, що Xerox дозволив йому інвестувати 1 мільйон доларів напередодні IPO Apple).

Озброєний натхненням від Xerox, Джобс взявся за переосмислення проекту Lisa як першого у світі масового комерційного комп’ютера з графічним інтерфейсом і мишкою.

Комп’ютер Lisa став гучним провалом Apple

Незважаючи на цю інновацію, проект Lisa провалився. Ротмуллер скаржився, що запропоновані нові функції виведуть комп’ютер далеко за межі початкового бюджету. Apple мала на меті досягти цінової позначки у $2,000, що еквівалентно більш ніж $8,000 на сьогоднішній день. Apple звільнила Ротмуллера з проекту, коли він висловив свою стурбованість.

Ще більш помітним був відхід Джобса, якого вигнали з команди Lisa у вересні 1980 року за те, що з ним було важко працювати. Він приєднався до іншого проекту Apple, розробляючи те, що стало першим комп’ютером Macintosh.

Apple Lisa був представлений у січні 1983 року. Apple взяла за нього $9,995, що еквівалентно майже $30,000 сьогодні. Мабуть, не дивно, що комп’ютер провалився на ринку, незважаючи на чудову рекламу з Кевіном Костнером у ролі гордого власника Lisa:

 

Apple Lisa: комп’ютер під будь-яким іншим ім’ям…

Мабуть, не дивно, що Apple скасувала лінійку продуктів Lisa у 1986 році.

Для фанатів Apple найвідоміший анекдот про Lisa пов’язаний з її назвою. Лізою також звали доньку Джобса, батьківство якої він тоді ганебно заперечував.

Оскільки він був посеред судового процесу, Джобс стверджував, що “Ліза” розшифровується як “Локальна інтегрована системна архітектура”. Деякі інженери Apple жартували, що це має означати “Давайте винайдемо якусь абревіатуру”.

Зрештою, Джобс визнав, що комп’ютер був названий на честь його первістка. В офіційній біографії Джобса він сказав Волтеру Айзексонові: “Очевидно, що він був названий на честь моєї доньки”.

У 21 столітті існує лише від 30 до 100 оригінальних комп’ютерів Lisa. Вони все ще продаються на аукціонах за великі гроші.