9 серпня 1995 року: Netscape Communications, компанія, що створила веб-браузер Netscape Navigator для комп’ютерів Macintosh, вийшла на фондовий ринок.

Хоча ця подія не зовсім стосувалася Apple, вона стала великою новиною для шанувальників Mac у 1995 році – і досвід використання Netscape Navigator для роботи в Інтернеті на Macintosh багато старих користувачів Apple досі згадують з теплотою.

Компанія Netscape вперше випустила своє флагманське програмне забезпечення Navigator у жовтні 1994 року. Як і у випадку з Mac проти Windows, Netscape Navigator зіткнувся з проблемою, коли Microsoft випустила конкурентний продукт невдовзі після його дебюту – в даному випадку це був Internet Explorer, який з’явився всього через кілька тижнів після публічного розміщення акцій Netscape.

У серпні 1997 року угода між Apple та Microsoft сильно вдарила по Netscape, коли в обмін на інвестиції Microsoft в Apple у розмірі 150 мільйонів доларів у вигляді акцій без права голосу, Apple погодилася встановити Internet Explorer як веб-браузер за замовчуванням на комп’ютери Mac замість Navigator.

Ця угода діяла до 2000-х років, коли Apple випустила свій веб-браузер Safari, а Microsoft припинила розробку Internet Explorer для Mac.

Існував ще один важливий спосіб, яким IPO компанії Netscape у серпні 1995 року вплинуло на великих гравців Apple. Коли Netscape Communications вийшла на біржу з оцінкою в 2,9 мільярда доларів, вона переконала інвестиційні банки, що андеррайтинг інших технологічних компаній, які існували на основі обіцянок, але не мали очевидного способу заробляти гроші, є гарною ідеєю. (Чи виявилося це гарною ідеєю, зважаючи на подальший крах доткомів, залишається питанням дискусійним).

Тим не менш, як зазначається в книзі “Стати Стівом Джобсом”, однією з компаній, яка отримала вигоду одразу після цього, була Pixar, яка тоді все ще працювала над своїм першим повнометражним фільмом, “Історією іграшок”.

На основі успіху IPO Netscape інвестиційний банк Robertson Stephens із Сан-Франциско погодився виступити андеррайтером IPO для Pixar, яке він подав до Комісії з цінних паперів і бірж через кілька місяців, у жовтні. Публічне розміщення акцій 29 листопада 1995 року зробило Стіва Джобса (який у певний момент у 1990-х роках втрачав гроші) мільярдером. Це був початок тривалої “гарячої смуги”, яка склала великий третій акт повернення в кар’єрі Джобса.

Оригінал статті на сайті cultofmac.com