25 липня 1989 року: Apple зазнає значної поразки у судовому процесі проти Microsoft за порушення авторських прав, оскільки компанія нібито вкрала “зовнішній вигляд” комп’ютера Mac для створення Windows.

Apple подала позов проти Microsoft за 189 пунктами порушення авторських прав, пов’язаних з Windows 2.0.3. Суддя, який розглядає справу, відкидає 179 з них. Це відкриває шлях до домінування Microsoft над Apple у наступному десятилітті.

Угода з Microsoft була жахливою для Apple

Судова справа 1989 року стала результатом розбіжностей, що виникли ще під час розробки першого проекту Mac. Оскільки Microsoft розробляла програмне забезпечення для Mac, яке, як сподівалася Apple, зробить цей комп’ютер конкурентоспроможним у корпоративному світі, співзасновник Microsoft Білл Гейтс і розробник Word/Excel Чарльз Сімоні були одними з перших аутсайдерів, які отримали прототип Mac.

Після запуску Mac у 1984 році Ґейтс написав генеральному директору Apple Джону Скаллі. Гейтс запропонував Apple надати ліцензію на операційну систему Macintosh стороннім виробникам.

Теоретично ця стратегія допомогла б встановити Mac як стандартний інтерфейс для персональних комп’ютерів. Однак 25 червня 1985 року виконавчий директор Apple Жан-Луї Гассе відхилив цю пропозицію. (Гассе перейняв керівництво підрозділом Mac від Стіва Джобса).

Windows розлютила керівників Apple

Гейтс вирішив скористатися тим, що вважав чудовою бізнес-можливістю для створення операційної системи для масового ринку. Він дебютував з операційною системою Microsoft, Windows, 15 листопада 1985 року. Скаллі розлютився, коли побачив її, навіть незважаючи на те, що Windows 1.0 не йшла ні в яке порівняння з Mac OS.

Наприклад, хоча операційна система Microsoft мала екранні вікна, вони не могли перекривати одне одного. Але Windows постачалася з вбудованими програмами Write і Paint, які дивним чином нагадували MacWrite і MacPaint.

Тим не менш, програми Microsoft становили дві третини всіх продажів програмного забезпечення для Mac. Тому ніхто не був зацікавлений у припиненні партнерства, коли нові комп’ютери Apple не розліталися з полиць магазинів.

Оскільки Microsoft вже почала розробляти Windows до того, як Гейтсу показали Macintosh, і обидві системи мали ліцензовану технологію від Xerox PARC (яка винайшла графічний інтерфейс користувача), між Microsoft та Apple було укладено угоду.

Скаллі та Гейтс підписали угоду 21 листопада 1985 року, згідно з якою Microsoft отримала ліцензію на “візуальні дисплеї” комп’ютера Mac. Microsoft погодилася продовжувати розробляти програмне забезпечення для Mac (і надати Apple дворічне вікно ексклюзивності з Excel).

Apple проти Microsoft: Початок суперництва

Все було добре, поки через кілька років не з’явилася Windows 2.0, яка була набагато ближчою до інтерфейсу Macintosh. Apple негайно подала позов про порушення авторських прав 17 березня 1988 року. У позові було визначено 189 різних елементів, які, на думку Apple, Microsoft використовувала незаконно.

Справи для Microsoft виглядали погано, аж поки суддя Вільям Шварцер не виніс історичне рішення в цей день у 1989 році. Він сказав, що існуюча ліцензія між Apple і Microsoft охоплює багато нових елементів інтерфейсу Windows. Шварцер постановив, що ті, які не були охоплені ліцензією, просто не підлягають авторському праву.

Це рішення зіпсувало відносини між Apple та Microsoft. Воно поклало початок довготривалому суперництву між двома компаніями та заклало правову основу для повсюдного поширення Windows у 1990-х роках.

Іншими словами, це був надзвичайно важливий день в історії Apple… просто не обов’язково той, який хочуть пам’ятати фанати Apple!

Оригінал статті на сайті cultofmac.com