Хочете перетворити свою оселю звичайну на оселю розумну? Тоді ця стаття для вас: поради й секрети від власника “розумного дому” допоможуть вам зрозуміти, з чого почати і в якому напрямку рухатися.

Ті з вас, хто підписаний на мої випуски Smart Home Diary, знають, що я осягнув цю науку – в більшості випадків уроки були важкі. Але я подумав, що буде корисно об’єднати їх усі в одне ціле й перетворити на одну велику пораду для всіх охочих створити розумний дім з нуля.

І ця порада починається з питання щодо того, чи створення розумного дому – розумне рішення для вас…

Подумайте про кошти

Смарт-хоум технологія недешева. До того ж, кошти мають одну негарну тенденцію з часом збільшуватися. Ви починаєте з двозначних чисел, а роком пізніше ви опиняєтеся з чотиризначним числом.

Існує два фінансові аспекти, які потрібно врахувати на початку:

 • Доступний вам бюджет
 • Наскільки питання домашньої автоматизації важливе для вас

Тож, якщо думати реалістично, сума, яку ви можете вкласти в технологію розумного дому дуже обмежена, а тому треба витрачати гроші на потрібні речі, що справді внесуть корисні зміни в ваше життя.

Іронія ще й у тому, що тим більш обережно треба розподіляти свій бюджет, якщо у вас більше фінансових можливостей – бо тоді у вас немає обмежень у тому, на що ви можете витратити гроші. А це підводить нас до важливого питання: наскільки розумний дім здатний змінити ваше життя?

Чи приноситиме вам задоволення щоранку прокидатися й казати „Агов, Siri, добрий ранок”, а потім бачити, як всі пристрої в домівці теж ніби оживають? Чи поділяєте ви думку, що все, що можна автоматизувати, треба автоматизувати? Чи подобається вам ідея, що треба просто натиснути на кнопку iPhone, коли лягаєте спати, і ви позбудетеся потреби обходити весь дім та вимикати всюди світло, опалення та опускати жалюзі? Якщо так, то ви точно не витрачатимете гроші дарма, бо це саме те, з чого ви можете отримати користь.

Але якщо ви вважаєте, що хоум-тек – це добре, але не так вже й вважливо, все можете завершитися витрачанням великої кількості грошей на те, що не покращить ваше життя, особливо після того, як дух новизни остаточно вивітриться. Ці гроші можна використати набагато краще.

Подумайте про час, зусилля та надійність

Повірте мені: налаштування розумного дому та розв’язання усіх проблем, пов’язаних із цим, забирають багато часу й зусиль. Буде багато лайки.

Смарт-хоум технологія все ще, на мою думку, незріла. Ні налаштування, ні надійність її ще не на рівні продукту масового споживання. Якщо ви не хочете боротися з під’єднанням Wi-Fi, відкладати плани на сон, аби перевірити, чому жалюзі не відповідають на команду, чи знайти ідеальну позицію для сенсору руху шляхом спроб та помилок, тоді вам краще трохи почекати з цим усім.

Технологія HomeKit багато зробила для того, щоб усе було на висоті, але девіз „Воно просто працює!” все ще іноді цього не робить.

Наскільки ви терплячі?

Дещо хитка надійність смарт-хоум пристроїв означає, що вам потрібно спитати себе, наскільки ви терплячі перед обличчям речей, що не працюють так, як треба.

Ви зіштовхнетеся з тим, як пристрої сповіщують про свою недоступність. З тим, як пристрої постійно знаходяться в стані оновлення системи, а тому не реагують на команди. З тим, як одна із семи люстр ніяк не хоче згасати, незрозуміло чому. А ще з тим, що є випадки, коли ви не можете мати повний контроль над пристроєм, поки не оновите програмне забезпечення.

Якщо ви людина, яка просто закриє на це очі й вірішить проблему, то нема питань. Якщо ж технологія, що поводиться погано, перетворює вас на палаючий згусток люті, то це не найкращий час встановлювати смарт-хоум.

Сімейна нарада

Навіть якщо ви найбільший фанат технологій на землі, і вважаєте, що нема нічого цікавішого за спробу зрозуміти, чому світло у вітальні не вмикається так, як треба, вам так само потрібно враховувати думку вашого(ої) партнера(ки) та дітей, або інших членів сім’ї.

Якщо у вас вдома мешкають технофоби, вони точно не захочуть проміняти звичайні вимикачі на світ, котрольований Siri, який в свою чергу покладається на ваше знання назв кожного з цих вимикачів.

Але навіть люди, які досить прихильно ставляться до технологій, можуть не поділяти ваш ентузіазм щодо автоматизації всього на світі. Наприклад, моя партнерка розбирається в технологіях краще, ніж якийсь пересічний споживач масового ринку, вона достатньо добре розбирається в продукції Apple, має Mac, iPad та iPhone. І все одно їй не дуже сподобалася ідея вмикати світло за допомогою iPhone.

Це не значить, що вам треба одразу відміняти плани, але, можливо, прийдеться їх адаптувати. В нашому випадку, ми додали кілька бездротових вимикачів Hue Dimmer Switches, щоб Стеф могла за потреби використовувати фізичні вимикачі – навіть якщо вони з Wi-Fi. Але це позначається на ціні й об’ємові витрачених зусиль.

Починайте з малого

Добре, тож ви вирішили, що любите гаджети й можете їх собі дозволити, вам хочеться задіяти їх на практиці, ви спокійно ставитеся до технологій, що не одразу згодні співпрацювати, і ваша сім’я не проти задуманого. Незважаючи на це, все одно рекомендую почати з чогось малого.

Дізнайтеся, що відбувається в світі технологій, що подобається найбільше не тільки вам, а більшості людей. Я б порадив Philips Hue Starter Kit як хороший початок створення простору для „розумного дому”. За ціну до $200, ви отримаєте дві або три лампочки (залежно від версії, яку ви оберете) та перемикач, що зробить їх сумісними з HomeKit.

З ним ви отримаєте досвід використання ключових елементів смарт-хоум технологій:

 • Налаштування перемикача (обов’язковий для багатьох пристроїв HomeKit)
 • Підключення девайса до додатка
 • Налаштування кількості контрольованих кімнат (1-2) в додатку Home
 • Керування пристроями за допомогою додатку Home
 • Керування пристроями за допомогою Siri

До того, як ви впораєтеся з цим, ви відчуєте, скільки потрібно докласти зусиль до створення всієї системи, а також побачите, яку користь від неї отримаєте.

Придбайте те, що вам треба, з першого разу

Незалежно від того, дослухаєтеся ви до моєї рекомендації починати з малого, або одразу пірнете з головою, але стара, як світ, порада купити те, що треба, з першого разу, досі актуальна. Не купляйте щось дешеве, аби зекономити, бо потім цей пристрій насправді буде забирати більше коштів.

Я порадив би притримуватися найвідоміших брендів, з кількох причин:

 • Більше шансів, що вони надійно працюватимуть („надійно” з погляду смарт-хоум технологій)
 • Компанія, скоріш за все, допоможе вам, якщо пристрій не працюватиме
 • Продукція найпопулярніших фірм довше слугуватиме

Придбайте пристрій, який має можливості з’єднання з HomeKit

Підтримка HomeKit одразу стає великим плюсом для користувачів, тож, я б сказав, це практично must-have для вас.

Наприклад, якщо освітлення, жалюзі й опалення сумісні з HomeKit, тоді одної команди для Siri або кліку на кнопку з фразою на кшталт „Надобраніч, домівко” достатньо, аби вимкнути все, що треба перед сном. З девайсами, несумісними з HomeKit, не можна використовувати Siri, і доведеться заходити по черзі в кожний додаток, аби керувати відповідним йому пристроєм.

Але я скажу, що так буває майже завжди, кажу „майже”, бо існують винятки. Їх за бажання можна відшукати, особливо за межами США, де сумісні з HomeKit пристрої не завжди доступні. Але іноді різниця між цінами одного й того ж продукта з і без підтримки HomeKit буває надто великою.

Наприклад, наша система опалення використовує електричні радіатори, якими не можна керувати за допомогою системи Tado, що в нас була до цього. Радіаторів, сумісних із HomeKit, немає, але все насправді не так трагічно, бо вони – переважна більшість – працюють на таймерах.

З жалюзі ми зважилися на певний ризик, обравши ті, якими можна було керувати з iPhone, але які не підтримували HomeKit – хоча мали потенціал підтримати. Зважаючи на те, що додаток пристрою вже підтримував функцію Scenes (способи налаштування позицій жалюзі, які можна обрати, натиснувши один раз на кнопку), ми справедливо вирішили, що все готово для HomeKit – в найгіршому випадку, не дуже ж важко натиснути дві кнопки замість однієї ввечері й зранку. Чому ми так вчинили? Жалюзі, сумісні з HomeKit, були буквально вдвічі дорожчі.

Смарт-вимикачі точно дешевші за смарт-лампочки

Залежно від кількості джерел світла, які у вас є, а також їхньої конфігурації, дешевше буде замінити „дурні” вимикачі „розумними”, ніж заміняти „дурні” лампочки „розумними”.

Наприклад, якщо вимикач у вітальні відповідає за чотири люстри, кожну з двома лампами, один вимикач коштуватиме вам $50, що вигідніше, ніж витрата $200 на більш ніж вісім ламп.

В США є кілька брендів, з яких можна обрати – але завжди перевіряйте, чи сумісні певні вимикачі з HomeKit.

Однак…

Щодо лампочок: обирайте ті, що кольорові

Розумні лампочки можуть більше, ніж розумні вимикачі. До прикладу, розумні лампочки дозволяють обрати температуру кольору, а також яскраве біле світло, якщо ви працюєте над чимось, та м’якіше жовте – якщо ви відпочиваєте. Також вони зазвичай пропонують режим затемнення. Розумні вимикачі теж його мають, але не працюють з усіма типами лампочок.

Однак найбільша перевага розумних лампочок над розумними вимикачами – це вибір їхнього кольору.

Думки щодо кольорових лампочок різні. Деякі люди вважають їх непотрібом, якому місце в нічних клубах, а не в оселях. Але більшості з нас вони подобаються.

Наприклад, ми часто налаштовуємо блакитний чи фіолетовий кольори для лампочок на підлозі, аби було достатньо світла в кімнаті, але щоб воно не псувало вид з вікна відблисками у склі. В спальні ж приємно мати можливість теплого жовто-оранжевого світла.

The Philips Hue Starter Kit, який я рекомендував вище, забезпечує й кольоровими лампочками, так що подивитеся, як ви з ними впораєтеся, і чи додаткові кошти на них варті того.

Варто окремо зауважити про світлодіодні стрічки Philips Hue Light Strips

У статті я намагаюся говорити про загальні речі, але вважаю, що Philips Hue Light Strips варті окремого розгляду, тому що вони дуже універсальні.

Це довгі різнокольорові LED-стрічки, які спроектовано, аби створювати світло під настрій. Ви можете використовувати їх, для підсвітки на кухні: наприклад, можна налаштувати їх на білий колір, коли готуєте, а потім додати інші, коли просто хочеться чогось яскравого.

Інші способи використання таких стрічок – на телевізійних консолях, столиках, книжкових полицях. Ми навіть прилаштували їх у шафі з одягом, бо одна стрічка дозволяє обклеїти його по периметру.

Ще один варіант – розумні розетки

Якщо у вас є лампи, що стоять на столі чи підлозі, можна перетворити їх на смарт-девайси, якщо використовувати розумні розетки. Залиште лампи ввімкненими, й керуйте розеткою.

Elgato Eve Energy є лідером на цьому ринку, а додаток так само слідкує за витратами енергії й вигідніший за ціною.

Смарт-термостати зберігають гроші й роблять життя комфортнішим

Якщо у вас є центральна система опалення, розумний термостат може стати ідеальним варіантом. „Перевірка присутності” значить, що у разі відсутності будь-кого вдома, система автоматично вимикає опалення, щоб зекономити гроші. Завдяки системі Tado, яка в мене була до цього, рахунки за опалення зменшилися близько на 7%.

NestTado та Ecobee – ось три важливі назви. Це єдина категорія, для якої, Я б сказав, сумісність із HomeKit менш важлива, бо здебільшого ви залишаєте систему з приєднаними до неї пристроями.

Однак, це, мабуть, має сенс орагнізовувати, якщо ви лишатиметеся на одному місці протягом певного часу. Період окупності системи, що економить 7% за рік, складається з певної кількості років.

Смарт замки суперзручні, але…

Підходиш до двері з пакетами, а замок автоматично розблоковується, як тільки ви наближаєтеся до нього – безсумнівно, дуже зручно. Розумні замки працюють наступним чином: вони з’єднуються з вашим iPhone чи Apple Watch за допомогою Bluetooth.

Вони також дозволяють вам ще, наприклад, давати тимчасовий доступ до замку для певних персон. Наприклад, якщо до вас щотижня приходить прибиральник у п’ятницю після обіду, замок можна налаштувати так, щоб той впускав їх у проміжку між першою годиною та другою щоп’ятниці.

Так само, якщо до вас на ночівлю збирається друг і приїжджає раніше за вас, ви можете дати йому тимчасовий код, за допомогою якого він потрапить у дім.

Однак, вам справді потрібно подумати про захист. Навіть із HomeKit, який пропонує вискоий рівень захищеності, можуть бути певні слабкі місця – наприклад, про один із них ми повідомили Apple. Вам може здатися, що смарт-замки – це занадто.

Смарт-камери теж

Теж саме стосується смарт-камер. Якщо у вас є маленькі діти, наприклад, вони стануть у нагоді, якщо треба прослідкувати за ними.

Камери також можна налаштувати так, щоб вони сигналізували про будь-які ознаки руху, а деякі навіть мають опцію розпізнавання облич, тож вони не будуть діставати вас сигналами про знайомі обличчя.

Знову ж, однак, треба бути обережними щодо потенційного ризику, який випливає з факту наявності в Інтернеті записів із камер.

Смарт-динаміки створюють зручний інтерфейс

Зрештою, розумний динамік є справді зручним способом керувати смарт-хоум технологіями. З динаміком вам не потрібно мати з собою iPhone чи Watch, коли ви тиняєтеся по хаті.

Якщо у вас усе сумісне з HomeKit, то HomePod здатний усім керувати – але витрачені на нього кошти виправдовують себе тільки якщо ви шукаєте хороший динамік. В іншому випадку, Amazon Echo Dot – справді недорогий пристрій, що буде керувати більшістю девайсів – і він коштує досить небагато, якраз стільки, щоб ви могли придбати декілька й розкидати в разних частинах домівки.

Підсумки

В цілому, мої поради наступні:

 • Подумайте, чи має сенс смарт-хоум технологія для вас, вашого бюджету й сім’ї
 • Розпочніть з чогось маленького
 • Притримуйтеся принципу „купувати те, що треба, з першого ж разу”
 • По можливості обирайте пристрої, які підтримують HomeKit
 • Вирішіть, що для вас вигідніше: розумні вимикачі чи лампочки
 • Якщо лампочки, то спробуйте кольорові, аби визначити, чи варті вони цього
 • Розумний термостат буде фінансово вигідним здебільшого якщо у вас нема планів переїжджати
 • Подумайте про можливості ризику щодо захищеності смарт-замків і камер
 • Розгляньте смарт-динамік (чи три динміки) як зручний спосіб керування

Можете переглянути мої статті з Smart Home Diary, де я розказую про вланий досвід, а також пишіть власні поради в коментарях.