Лікар швидкої допомоги тверезо оцінює переваги й недоліки нової функції електрокардіограми (ЕКГ), яка з’явилась на останній версії Apple Watch.

Я лікар швидкої допомоги, тож аналізую електрокардіограми щодня. Я хотів би поговорити про нову функцію ЕКГ на останній версії годинника Apple Watch, бо навколо неї з’явилося багато помилкових уявлень. Ця нова функція Apple Watch достатньо точна, і, звісно, багато людей дуже цим захоплені, але вона все ж має певні обмеження. До того ж, я хотів би зробити ще короткий огляд основних принципів роботи ЕКГ.

Електрокардіограма, або ЕКГ

В основі своїй, ЕКГ виміряє серцевий електричний потенціал. По мірі того, як б’ється серце, електричний потенціал рухається по серцю та відображається як крива спадів та підйомів у ЕКГ.

Потенціал вимірюють по градаціях, а це значить, що для цього потрібно щонайменше два електроди з векторами, які пройдуть поперек серця. Комп’ютер ЕКГ вимірює ці потенціали та вираховує певні вектори або «відведення» на основі орієнтації електродів, а потім відображає їх як смугу ритмів на кардіограмі, і виглядає це приблизно отак:

Деякі з цих векторів є прямими вимірюваннями певних електродів, натомість інші комп’ютер вираховує на основі кількох електродів.

Найбільш детальною є ЕКГ у 12 відведеннях.

Цей тип ЕКГ вимагає дії 10 електродів: по 4 для кожної кінцівки, та 6 скерованих у певних напрямках навколо серця, тож вкупі виходить 12 окремих векторів (відведень) по всьому серцю.

Можете в якомусь вважати цей тип ЕГК сенсі 3D виміром електричної активності в серця.

Кардіомонітори, які використовують в умовах шпиталів, зазвичай задіюють 3-5 електродів, що обмежує кількість відведень, але завдяки своїй безперервності вони також корисні для інших діагностичних тестів.

Що являє собою ЕКГ Apple Watch

ЕКГ Apple Watch – це ЕКГ з одним датчиком, який вимірює відведення І. Це стане в нагоді за вимірювання пульсу й серцевого ритму, що також корисне під час обстеження на наявність миготливої аритмії (МА).

Нижній графік виглядає гарно, бо це приклад нормального й регулярного серцебиття, який містить так звану Р-хвилю, яка відображає ритм роботи передсердя і має бути перед кожним великим підйомом. Верхня смуга демонструє показники хворого на МА: підйоми хаотичні, а не регулярні, і здебільшого немає Р-хвилі.

У своєму поточному стані Apple Watch буде постійно сканувати ваш серцевий ритм за допомогою оптичного сенсора, і якщо годинник засвідчить аритмію, то сповістить вас про це повідомленням, на підставі якого ви зможете пройти обстеження на ЕКГ.

Миготлива аритмія

Миготлива аритмія (або МА) є найбільш поширеною формою серцевої аритмії, і до 25% людей віком від 40 років переживають щонайменше один приступ миготливої аритмії. Він виникає тоді, коли нормальна робота електричної активності серця переривається або стає хаотичною.

Миготлива аритмія може виникати у формі кількахвилинних епізодів, після яких серцевий ритм сам по собі повертається в норму. Алкоголь, хвороба чи інші стани іноді є каталізаторами деяких з цих приступів. Дехто має повторювані епізоди власне МА, також відомих як пароксизмальна миготлива аритмія, що виникає безпричинно. Пацієнти з найтяжчою її стадією мають постійну МА, за якої часом важко повернути серцевий ритм у норму.

Наявність миготливої аритмії саме по собі необов’язково є небезпечним. Багато людей з аритмією взагалі не мають ніяких симптомів, а інші відчувають іноді прискорення пульсу або нерегулярне серцебиття.

Але миготлива аритмія стає небезпечною, якщо вона спричиняє ненормальні відхилення життєво важливих показників, коли кров’яний тиск стає настільки низьким, що ви непритомнієте, відчуваєте, що не можете дихати, або пульс стає небезпечно швидким. Якщо його швидкість перевищує 100-110 ударів, ви в стані, що носить назву миготливої аритмії з тахисистолією. На цій стадії ваш пульс уже потрібно нормалізувати за допомогою термінового введення медикаментів внутрішньовенно.

Якщо короткотривалі приступи асомптиматичної МА минають у легкій формі, постійна довготривала миготлива аритмія збільшує ризик серцевого нападу, появи тромбів у легенях та зупинки серця. Залежно від факторів ризику пацієнта, деякі приймають препарати, що розріджують кров, аби знизити ймовірність ризику. Чим довше ви не контролюєте миготливу аритмію, тим складніше виправити зміни в роботі серця, які вона спричиняє.

 

Чого Apple Watch не може:

  • На даний момент ЕКГ Apple Watch не направлена на виявлення будь-яких інших діагнозів, крім миготливої аритмії.
  • Також ЕКГ не стане в нагоді користувачам з офіційно встановленим діагнозом миготливої аритмії, тобто тим, хто вже повинен регулярно відвідувати лікаря.
  • Годинник НЕ МОЖЕ перебачити серцевий напад. Навіть професійна ЕКГ зі стандартними 12 відведеннями може пропустити деякі з них.
  • Також, годинник НЕ Є, як дехто стверджував, медицинським пристроєм, схваленим Управлінням з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA). FDA випустила лише стандартну форму, також відому як форма схвалення 510k, що надається перед його випуском на ринок. У цій формі ясно вказано, що ЕКГ годинника розраховано на людей віком після 22 років. Вона належить до категорії приладів середнього ступеню ризику, призначених для домашнього використання. До цієї категорії належать презервативи та тести на вагітність.
  • Також годинник не слідкує постійно за електричною активністю серця, він може вимірювати вашу ЕКГ тільки якщо ви тримаєте руку на панелі Digital Crown.
  • Існування ЕКГ з одним лише електродом фізично неможливе. Для вимірювання електричної активності потрібен замкнений контур, що проходить крізь серце. Безпровідний прилад не в стані впоратися з цим завданням, навіть одягенене на іншу руку, бо він уже не буде частиною того ж самого контуру.

 

Загалом, новий Apple Watch справляє враження чудового приладу, але його не розробляли як професійний медицинський пристрій, тож він не замінить медобстеження у випадку появи певних симптомів. Навіть якщо ЕКГ вашого годинника виглядає абсолютно нормальною, це не значить, що у вас немає миготливої аритмії чи інших порушень серцевої роботи.