Ви вже чули, що багатозадачність або multitasking – це вчорашній день? Нові дослідження довели: щоб переробити усі справи, зовсім необов’язково робити все одночасно! Новий спосіб працювати полягає у тому, щоб зосереджуватися на одній справі. Називається цей метод – однозадачність або monotasking.

 

 

Правду кажучи, однозадачності в наші дні досягнути нелегко. Вас постійно бомбардують різноманітні подразники – соціальні медіа з оновленням в режимі реального часу, повідомлення, мейли, згадки у Twitter, Slack-меседжі і нотифікейшени Trello. Як же зосередитися, коли всі вони борються за вашу увагу?

Є лише один спосіб – вимкнути їх усі. Саме так, усі до єдиного!

Чому ми так часто перевіряємо телефони?

Зі включеними нотифікейшенами майже неможливо припинити постійно проглядати повідомлення. Дослідження показали, що середньостатистична людина перевіряє свій телефон до 150 разів на день. Причина цьому частково пов’язана з бажанням бути на зв’язку, але й також, як не дивно, зі зняттям стресу.

Згідно з дослідженням учених з Бейлорського університету, завзята перевірка телефону – своєрідна спроба зменшити тривогу. Учасники дослідження зазначали, що перегляд телефонних повідомлень для них – спосіб покращити настрій.

Інше дослідження, проведене Університетом Аалто у Фінляндії, виявило: процес перевірки телефону і отримання повідомлень виробляє в мозку петлю винагороди, яка змушує повторювати дію знову і знову в пошуках більшої “нагороди” у вигляді повідомлення. Ці результати підтвердило згадане вище Бейлорське дослідження: вчені встановили, що перевірка телефону пов’язана з дофаміновою реакцією, що забезпечує моментальне задоволення.

Намір зробити собі приємно, звісно, річ непогана – проте чи постійні перевірки телефону на предмет нових повідомлень це справді те, що вам потрібно? Наука стверджує, що ні: єдиний «здобуток» від постійної перевірки – це удар по продуктивності.

Справжня ціна

 

 

Передусім страждає ваша концентрація. Дослідники з Університету штату Флорида запропонували учасникам пройти тест, який вимірює тривалість концентрації уваги без телефонів і з ними. При чому дослідники навмисно організували, щоб телефони сигналізували про повідомлення.

Результати виявилися прогнозованими: значно гірше пройшли тест ті люди, в кого під боком вібрував телефон. Навіть якщо учасники не переглядали телефон після сигналу, продуктивність все одно страждала. Ті, хто просто чули сигнал вібрації, показали такий самий результат, що й ті, хто відволікався на перегляд повідомлень.

Маємо мету

Стрибки з одних завдань на інші або зміна контексту – справжні вбивці продуктивності. Найпростіший варіант на них натрапити – перевірити телефон, тобто стрибнути від одного завдання до зовсім іншого.

Вимикаючи нотифікейшени, ви змушуєте себе приймати більш усвідомлені рішення щодо того, коли заглиблюватися в читання стрічки. Ваші повідомлення почекають, поки у вас з’явиться вільний час, і ви будете готовими до занурення в них.

Коли нотифікейшени з’являються на заблокованому екрані, ваш інстинкт спонукає негайно їх прочитати. Часто ці нотифікейшени спливають, коли ви зосереджені на іншому завданні, заглиблені у розмову з кимось тет-а-тет, або просто не готові відповісти. Усі ці випадки зовсім не підходять для перевірки повідомлень, і ось чому:

  • Якщо ви зосереджені на чомусь іншому, то відволікання на нотифікейшени – це зміна контексту. Щоб знову зосередитися, вам знадобиться чимало часу: до 30 хвилин.
  • Якщо у вас розмова тет-а-тет, то ви дасте людині привід вважати, що неуважні до неї (і, назвімо речі своїми іменами, так воно насправді і буде).
  • Якщо ви побачите повідомлення в момент, коли не готові відписувати, то, швидше за все, не згадаєте про нього, коли матимете час на відповідь.

Іншими словами, все це – телефонний моветон.

Допомога поспішає

 

 

Якщо ви не можете змусити себе вимкнути ці прикрі повідомлення, то ось декілька додатків, які можуть стати в пригоді.

Offtime

Offtime дозволяє встановлювати блоки часу, протягом яких нотифікейшени будуть тимчасово відключеними. Можна обрати окремі категорії, наприклад, «родина» та «робота», до яких ви хочете залишитися підключеним. Також сервіс надає статистику з використання телефону – пречудова перспектива, еге ж?

Flipd

Цей сервіс подібний до Offtime, за винятком того, що Flipd забезпечує індивідуальне блокування екрану в комплекті з таймером. Можна також встановити «аварійні номери», щоб мати змогу завжди зв’язатися з важливими для вас людьми. Крім того, Flipd надає можливість спілкуватися з іншими користувачами і спільно з ними досягти поставленої мети.

Moment (лише для iOS)

Moment надає щоденні дані про використання телефону. Ви можете встановити собі ліміт, і коли час буде вичерпано, додаток затулить ваш екран і нагадає, що час відкласти телефон і повернутися до реального світу. Інтерфейс має кольори світлофору – щоб ви бачили, коли потрапляєте в «червону зону».

Завдання полягає у тім, щоб бути цілеспрямованим, коли ви чимось зайняті, і не відволікатися на повідомлення. Це не лише допоможе вам краще себе почувати в цілому, а й підвищить вашу продуктивність. Отже, візьміть на озброєння – і спробуйте!

Джерело: Constant Phone Notifications Are Ruining Your Productivity by Lauren Moon