22 травня 1997 року: Apple відокремлює свій підрозділ Newton. Перша робота нової компанії? Продаж КПК MessagePad 2000.

Newton Inc. також має мандат на розробку нових технологій та просування на ринок чинних. “У нас є надійний бізнес-план і сильна управлінська команда, щоб оптимізувати цінність технології Newton для корпоративних користувачів і вивести технологію Newton в нову еру”, – каже Сенді Бенетт, колишній віце-президент Newton Systems Group в Apple і головний операційний директор нового підприємства.

Натомість це виявилося початком кінця для передового КПК Apple.

Великий прорив Ньютона

На папері “Ньютон” перевернув світ у 1997 році. Перші пристрої, поставлені в 1993 році, були багатообіцяючими, але не змогли повністю їх реалізувати. Особливо проблемною виявилася довгоочікувана система розпізнавання рукописного тексту, яка фактично перетворила “Ньютон” на кульмінаційний момент у таких шоу, як “Сімпсони“.

До 1995 року ці проблеми були значною мірою вирішені. Приблизно в той самий час, коли з’явився Newton MessagePad 120, Apple дебютувала з набагато кращою операційною системою NewtonOS 2.0, яка виправила багато проблем з розпізнаванням рукописного вводу, які були притаманні попереднім моделям.

Випущений у березні 1997 року MessagePad 2000 став найкращим Newton. Він став критично важливим і комерційно успішним завдяки значним оновленням, включаючи швидший процесор і більший дисплей з вищою роздільною здатністю. (Його розмір становив 480 на 320 пікселів порівняно з 320 на 240 у попередньої моделі).

Дизайн eMate 300 дає змогу зазирнути в майбутнє Apple

Того ж місяця Apple також представила eMate 300, один з найцікавіших продуктів лінійки Newton. Цей КПК вартістю 800 доларів США мав вбудовану клавіатуру в барвистому і вигнутому корпусі, що нагадувало пізніші iMac G3 та iBook, розроблені дизайнером Джоні Айвом. Спочатку націлений на освітній ринок, eMate 300 був одним з найунікальніших продуктів Apple свого часу.

Коли Стів Джобс повернувся в Apple (хоча й не керував компанією), той факт, що підрозділ Newton виділився у власну компанію, багато хто сприйняв як позитивну подію. Беручи до уваги витрати на дослідження та розробки, Newton все ще не приносив Apple багато грошей.

Однак інтерес до мобільних пристроїв постійно зростав.

“За останній рік ми побачили, як Newton Systems Group випустила на ринок цікаві продукти на базі операційної системи Newton, – сказав тоді генеральний директор Apple Гіл Амеліо. “Ми вважаємо, що настав час створити групу як цілеспрямовану структуру. Це рішення дозволить новій дочірній компанії продовжувати свій бізнес і створювати маркетингові та операційні стратегії, необхідні для досягнення успіху”.

Разом з Бенеттом на посаді операційного директора (генерального директора так і не було призначено), Apple перевела 130 співробітників на роботу в Newton Inc. Незабаром нова компанія отримала власний логотип і раду директорів, а також почала процес переїзду до власного офісу в Санта-Кларі, штат Каліфорнія.

У прес-релізі від 22 травня Apple заявила, що очікує завершення повного переходу до 30 червня 1997 року. Оскільки Apple залишалася в мінусі, план полягав у тому, щоб залучити додаткові інвестиції в Newton Inc. Після цього окрема компанія стала б публічною протягом двох років.

Спін-офф Newton – це початок кінця для MessagePad

На жаль, все виявилося не зовсім так. Хоча компанія Newton випустила один новий продукт (наприкінці 1997 року – Newton MessagePad 2100), це виявилося кінцем лінійки. Коли Джобс знову очолив Apple, а Амеліо виставив за двері, Apple припинила роботу над Newton на початку 1998 року.

“Це рішення узгоджується з нашою стратегією зосередити всі наші ресурси з розробки програмного забезпечення на розширенні операційної системи Macintosh, – сказав Джобс у своїй тодішній заяві. “Щоб реалізувати наші амбітні плани, ми повинні зосередити всі наші зусилля в одному напрямку”.

На той момент зі 130 співробітників, які перейшли в Newton Inc. залишилося лише 30. Решта перейшли на інший надсекретний продукт Apple, яким виявився iBook першого покоління (який був дуже схожий на eMate 300).

Стів Джобс і Ньютон

Інші люди відзначали, що Джобсу просто не подобався Newton. КПК Apple був улюбленим проектом Джона Скаллі, генерального директора, відповідального за звільнення Джобса з Apple у 1985 році. Скаллі більше не був генеральним директором Apple протягом більшої частини життя продукту Newton. Однак рання розробка пристрою відбувалася під його керівництвом.

Втім, Джобс не зовсім помилився у своєму рішенні. За 4,5 роки свого існування у продажу КПК Apple розійшовся тиражем лише від 150 000 до 300 000 одиниць. Пристрій так і не став успішним, попри численні оновлення апаратного та програмного забезпечення і гарну роботу. Джобс зосередив свій інтерес на продуктах-блокбастерах, які б продавалися широким масам.

Цікаво, що пізніше він повернувся до ідеї створення розумного мобільного пристрою на основі додатків – і знайшов трохи більше успіху в цій ініціативі. Він, звісно, називався iPhone.

 

Оригінал статті на сайті cultofmac.com