Making The Grade – щотижневі випуски від Бредлі Чемберса, присвячені використанню Apple у сфері освіти. Бредлі займається пристроями Apple в освітньому середовищі з 2009 року. За допомогою свого досвіду в налаштуванні й керуванні стома MacBook та iPad, Бредлі оцінює роботу продуктів Apple, ділиться історіями про проблеми IT менеджмента, а також пропонує способи, за допомогою яких Apple могли б удосконалити свою продукцію для студентів. В цьому випускові Бредлі розглядає питання, наскільки ремонтопридатними є сучасні MacBook і що це значить.

Ремонтопридатність ноутбуків Apple розвинулася протягом останніх років. Коли б не випускали новий продукт, завжди є кілька сайтів, що обов’язково виконають ретельний аналіз і детально обговорять, як він зроблений. iFixit, популярний сайт, на якому публікують інструкції з ремонту пристроїв та заміни запчастин, навіть рекомендації щодо ремонту ноутбуків та смартфонів. Та чи цікаво це досі користувачам, пов’язаним зі сферою бізнесу й освіти? Наскільки ремонтопридатні є ноутбуки Apple?

Коли я вперше почав займатися продуктами Apple, я обрав курс Apple Certified Macintosh Technician. Після складання іспиту, мені відкрили доступ до Apple’s Global Service Exchange (GSX). Цей сайт слідкував за ремонтом пристроїв. Якщо ви відносили ваш ноутбук для заміни екрана до Apple Store або авторизованого Apple ремонтного центру, його реєстрували в базі даних. Протягом цього періоду, ми використовували 13-дюймовий білий MacBook. Цю модель випустили в 2006 році, з переходом до Intel, і він залишався на ринку до 2012. Я придбав кілька екземплярів у 2009 році, на яких ми працювали до 2012. Тоді я замінив багато жорстких дисків, які на тому комп’ютері були старомодними (попередник SSD чи флеш-пам’яті). Вони були приречені на провал, хоча б через спосіб їхньої роботи. Якщо ви ніколи не бачили, як виглядає жорсткий диск зсередини під час роботи, подивіться це відео.

Коли я вперше побачив відео, я здивувався, що жорсткі диски взагалі працювали на ноутбуках.

Окрім заміни щонайменш 25% всіх жорстких дисків в наших пристроях, у мене не було більше проблем. Замінити їх теж було досить легко. Я міг купити замінник за $40 на Amazon, скопіювати на нього дані з оригінала й поміняти диски десь після 10 хвилин. От коротке відео, де показано, як цей процес відбувався на MacBook Pro версії 2009 року. Процес був такий самий, як і на звичайному MacBook.

Протягом того періоду, ноутбуки Apple були набагато більш модульними, особливо якщо зважати на ремонт деталей. Багато різних запчастин не входили до складу головної системної плати. Тобто, з точки зору ремонту, це означало, що більшість деталей можна було замінити без власне заміни основної частини, яка б коштувала $400-$500 на ноутбуці за $999.

Коли ми в 2012 перейшли на забезпечення MacBook Airs (з якими працюємо й сьогодні), ноутбуки Apple стали набагато ціліснішими. Тепер уже менше запчастин можна замінити окремо від системної плати. Чи є це погано? Знаю, що дехто погодився б, але я зауважив би, що загалом це все ж добре. Я замовив 100 MacBook Airs у 2012 році, а потім – ще 75 у 2015. За весь цей час з MacBook Airs, я замінив тільки один модуль флеш-пам’яті. Тільки один дисплей почав працювати невідповідно. Я посперечався б, що хоча ремонтопридатність і стала складнішою, але надійність (мінус клавіатура на поточних MacBook Pro), сильно підвищилася.

Єдине, що змінилося, – це те, як я здійснюю заміну деталей. Як я вже зазначав вище, в мене є сертифікація ACMT, за допомогою якої я можу замовляти запчастини безпосередньо в Apple. З поточними версіями ноутбуків, я з’ясував, що можу відправляти пристрої в ремонтний центр Apple, де їхнє відлагодження (навіть усунення випадкових пошкоджень) мені коштуватиме менше, ніж самостійне замовлення деталей. Недолік у цьому полягає в необхідності почекати кілька днів, доки девайси не повернуть, але я просто завжди маю кілька запасних ноутбуків на полиці, які можна видати користувачам на період ремонту.

Зрештою, ноутбуки від Apple протягом останніх років стало складніше та дорожче ремонтувати. З іншого боку, я помітив, що зменшилася й потреба їх ремонтувати. З мого досвіду, апаратне забезпечення ноутбуків Apple (без клавіатури поточних MacBook Pro) тепер так само надійне, як і в iPad. Тільки якщо ви не спричините якихось випадкових пошкоджень, скоріш за все, вам такий ноутбук слугуватиме впродовж багатьох років.