14 травня 1992 року: компанія Стіва Джобса NeXT потрапляє в халепу, втрачаючи важливу угоду з Businessland після того, як гігантський комп’ютерний ритейлер закриває свої магазини.

Це сталося в той час, коли успіх відверто відвертався від NeXT. Це одна з найнижчих точок у кар’єрі Джобса – перед тим, як все знову почало повертатися на круги своя.

Згубна угода між Businessland і NeXT

Businessland колись була найбільшою американською мережею роздрібної торгівлі комп’ютерною технікою. Заснована в 1982 році й орієнтована на бізнес-ринок, до кінця 1980-х років компанія розширилася до більш ніж 100 точок по всій країні. У 1988 році її продажі перевищили 1 мільярд доларів на рік.

У 1989 році Businessland підписала угоду з NeXT. Оскільки дорогі комп’ютери компанії не продавалися на ринку освіти, як планувалося, Джобс подумав, що вони можуть краще продаватися в корпораціях. Угода дала Businessland право на продаж 100 000 комп’ютерів NeXT протягом наступних трьох років. Кожна з цих машин коштувала б у роздріб $9,995.

Засновник Businessland Девід Норман передбачав, що продажі комп’ютерів NeXT незабаром перевищать продажі комп’ютерів Compaq. У день, коли було укладено угоду між NeXT та Businessland, Джобс запросив керівників Businessland до себе додому на вечерю. Дзенькнувши келихами з Норманом, Джобс виголосив тост: “Давайте виб’ємо лайно з деяких людей”.

Але цього не сталося. Незважаючи на вражаючу потужність, комп’ютери NeXT просто виявилися занадто дорогими. До кінця десятиліття Businessland продала лише 360 одиниць. Що ще гірше, Businessland витрачала $10 000 на кожен проданий комп’ютер NeXT через вимушені інвестиції у спеціальну команду з продажу та маркетингу.

На зустрічі з регіональними віце-президентами Businessland Джобс грюкав кулаками по столу і кричав: “Якщо ви не можете зробити краще, ніж це, вам взагалі не варто займатися продажами”.

Businessland закривається, і справи у NeXT йдуть погано

У травні 1992 року Businessland зачинив свої магазини. Закриття поклало край угоді з Джобсом.

На той момент справи могли виглядати набагато гірше. Мільярдер-інвестор Росс Перо невдовзі вийшов зі складу ради директорів NeXT, заявивши, що інвестиції в компанію були “найбільшою помилкою, яку я зробив”. Тим часом директори тікали з компанії, як щури з корабля, що тоне. А особисті статки Джобса, пов’язані зі збанкрутілою NeXT та іншою його компанією, Pixar, продовжували занепадати.

На початку наступного року NeXT взагалі припинила виробництво комп’ютерів і звільнила багатьох працівників. Здавалося, що з Джобсом майже покінчено.

Але це було не так. Через два роки Pixar випустила свій перший повнометражний фільм “Історія іграшок”. IPO, яке відбулося після релізу, перетворило Джобса на мільярдера. Потім він продав об’єктно-орієнтовану операційну систему NeXT компанії Apple і повернувся в компанію в рамках цієї угоди. Через п’ять років після краху Businessland Джобс знову очолив Apple.

Дивовижно, як все може змінитися, чи не так?

Оригінал статті на cultofmac.com