Платформа з відкритим вихідним кодом від компанії Apple під назвою ResearchKit має благородну місію. Вона збирає медичні дані користувачів iPhone для науково-дослідних робіт.

Тепер до досліджень приєднались два фармацевтичних гіганти — GlaxoSmithKline і Purdue Pharma. Вони використовують дані платформи на некомерційній основі для клінічних випробувань і науково-дослідних розробок.

Дані користувачів збираються автоматично та анонімно

Використання ResearchKit досі обмежувалось лише некомерційними науковими установами, але великі фармацевтичні компанії почали звертати увагу на збір даних як потенційний дослідницький інструмент. Так, наприклад, британська медична та фармацевтична компанія GlaxoSmithKline «нині працює над інтеграцією ResearchKit у клінічні випробування, які планує розпочати в найближчі місяці», передає BuzzFeed. Водночас, розробник знеболювального препарату оксикодону, компанія Purdue Pharma, також обмірковує свої науково-дослідні роботи із застосуванням платформи.

«Ми знаємо, що усі ці зміни в технологіях можуть впливати на охорону здоров’я, але ми не знаємо як саме, — сказав віце-президент і директор з інформаційних технологій  компанії Purdue Pharma Ларрі Пікетт-молодший. — Люди вже довго це обговорюють, але поки що не придумали, як використовувати ці дані та користатися ними. Моя команда розглядає ResearchKit як дуже важливий етап у спробі рухати цю можливість вперед».

ResearchKit, анонсована компанією Apple у березні 2015 року, пропонує медичним дослідникам доступ до додаткових сенсорних і комунікаційних наборів на iPhone, а віднедавна також і на iPad, експоненціально розширивши поле збору даних.

До дослідження можна долучитись безпосередньо зі свого пристрою, якщо відповісти на питання у додатку. Відповіді автоматично зчитуються або звіряються з HealthKit і HealthKit-сумісних пристроїв. Потім дані автоматично і анонімно передаються для забезпечення швидкої та безпечної їх обробки.

Маючи більш ніж 700 мільйонів айфонів в обігу, дослідники можуть задіяти величезний ресурс даних. Для прикладу, дослідження Стенфордського університету отримало більш ніж 10 000 охочих взяти участь у вивченні серцево-судинної системи майже одразу після оголошення. Операційний директор компанії Apple Джефф Вільямс пізніше сказав, що програми ResearchKit тепер збирають врожай даних з більш ніж 75 000 учасників.

GlaxoSmithKline і Purdue Pharma — перші великі фармацевтичні компанії, які розглянули ResearchKit як життєздатний науково-дослідний інструмент.

Apple повільно вибудувала зовнішню підтримку ResearchKit, включно зі стратегічним розширенням партнерів за рахунок компанії IBM, яка забезпечує безпечний аналіз даних в режимі реального часу для медичних працівників. Johnson & Johnson і Medtronic також є частиною цієї ініціативи. Нещодавно з’явилась інформація про те, що компанія Apple працює з ученими, щоб розкрутити ResearchKit-додатки, здатні обробляти ДНК-тестування.